iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 10. 2012
17:30 na ČT24

1 2 3 4 5

0 hlasů
2417
zhlédnutí

Turbulence

Tajfun Jelawat — Povodně v Pákistánu a Nigérii — Silné deště v Nepálu — Zkracuje se podzim a jaro? — Bouře ve Španělsku — Meteorologická stanice Wendelstein — Písečný vír a sněžení v USA — Tropická bouře v Mexiku — Váš námět — Vývoj tlakového pole

15 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mozaika

  0:37 do playlistu

  Mozaika
  Velmi silný tajfun Jelawat se během minulého víkendu přehnal Japonskem a zasáhl Okinawu jako tajfun 3. stupně s rychlostmi větru dosahujícími v nárazech 185 km/h. Povodně komplikovaly život místním obyvatelům v tomto týdnu v Pákistánu a Nigérii. Silné deště zase na východě Nepálu způsobily začátkem týdne četné sesuvy půdy.

 • Téma

  2:53 do playlistu

  Téma
  Zkracuje se podzim a jaro? Otázka pro rubriku Téma a Antonína Šimůnka. Analýza vývoje klimatu v posledních padesáti letech klimatologům ukazuje možný trend, při kterém jakoby ubývalo přechodové období mezi zimou a létem. Během roku totiž začíná teplota výrazně stoupat už v dubnu a letní teploty vydrží až do září. Typicky jarní a podzimní počasí tak trvá výrazně kratší dobu než dřív. Zatím jde ale spíš o hypotézu, jestli je to trvalá tendence ve vývoji klimatu se ukáže až během dvou nebo tří desítek let.

 • Mozaika II

  7:45 do playlistu

  Mozaika II
  Španělsko se stále vzpamatovává z bouře, která zasáhla během minulého víkendu hlavně jihovýchod země. Nejvíce postižena byla oblast od Malagy až po Alicante. Podíváme se i do Alp, kde skončila v září po téměř 130 letech nepřetržitého pozorování počasí svoje měření meteorologická stanice Wendelstein. Za písečným vírem, kterému se taky říká čertík nebo rarášek, se vypravíme až do Kalifornie a podíváme se i do Severní Dakoty, kde to po sněžení vypadá na začátku října jako v prosinci.

 • Týden ve světě

  9:44 do playlistu

  Týden ve světě
  Když se v Turbulenci mluví o větru, nejčastěji to bývá o jeho ničivé síle. Dnes ale uděláme výjimku: pozveme vás v reportáži na místo, kde se na vítr všichni těší. V další reportáži se podíváme k břehům Mexika. Tady udeřila tropická bouře a silný vítr škodil. Velké vlny narážely na pevninu a voda následně zaplavila níže položená místa v přímořských městech. 8 rybářů, kteří v tu chvíli byli na moři, může mluvit o velkém štěstí.

 • Váš námět

  11:45 do playlistu

  Váš námět
  V tomto díle si ukážeme 5 nejlépe hodnocených diváckých fotografií z facebookové zdi Turbulence. Uvidíte krkonošský vznikající cumulonimbus, fata morgánu nad Baltem, ranní mlhu na Vrchlabsku, šperk z rosy a šumavský podzim.

 • Nebe nad Evropou

  12:36 do playlistu

  Nebe nad Evropou
  Na závěr se podíváme na Evropu a očekávaný vývoj tlakového pole během příštího týdne. Léto skončilo a v předpovědi se objevují mlhy, nízká oblačnost, přízemní mrazíky a odpolední teploty jenom do 15 stupňů Celsia.

Přehrát vše

Související