iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 6. 2012
18:34 na ČT24

1 2 3 4 5

5 hlasů
2689
zhlédnutí

Turbulence

Prudké lijáky v Chile — Bouřlivé počasí v Thajsku — Krupobití ve Francii — Jak vzniká turbulence — Lumír Honzík, ředitel plzeňské hvězdárny — Sucho v Severní Koreji — Záplavy a sesuvy půdy v Číně — Přelet solárního letadla — Španělská Sierra Nevada

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mozaika

  0:35 do playlistu

  Mozaika
  Prudké lijáky v Chile, bouřlivé počasí v thajských turistických oblastech, záplavy v Číně nebo krupobití ve Francii – zprávy, které o počasí vydaly největší světové zpravodajské agentury.

 • Téma

  2:21 do playlistu

  Téma
  V tématu zamířila Garbiela Kundrtová tentokrát k samému kořeni našeho pořadu. Objasní, kdy a proč vzniká turbulence v ovzduší, a také se zeptá letců, co pro ně znamená a jak se při ní musejí postarat o bezpečí cestujících.

 • Rozhovor

  6:18 do playlistu

  Rozhovor
  Tentokrát s Lumírem Honzíkem, ředitelem Hvězdárny a planetária v Plzni. Nejenom Země má svou atmosféru, mají ji i některé další planety Sluneční soustavy. Ale pro nás lidi by asi žádná z nich nebyla k přežití. Přesto byste tam našli oblačnost, vítr, větrné víry a dokonce i bouře a polární záře.

 • Nebe nad Evropou

  16:42 do playlistu

  Nebe nad Evropou
  Oblohu nad naším kontinentem zase brázdil Solar impulse - solární letoun. Počasí mu ale zkomplikovalo cestu, a tak musel odpočívat a nabírat sílu v Madridu.

 • Týden ve světě

  18:12 do playlistu

  Týden ve světě
  Sucho v Severní Koreji, sesuvy půdy v Číně a opožděný monzun a s ním související vlna veder v Indii.

 • Na cestách

  21:20 do playlistu

  Na cestách
  Napadlo by vás zajet si na lyže do jižního Španělska? I když si většina z nás spojuje zemi jižně od Pyrenejí s teplým počasím, v pohoří Sierra Nevada najdete zbytky sněhu i v létě. Stačí k tomu vystoupat nad 3000 m n. m. V minulosti tam měli i ledovec. K jeho ústupu kupodivu nepřispělo jenom postupné oteplování klimatu, ale také ubývání srážek a vysychání oblasti.

 • Váš námět

  25:18 do playlistu

  Váš námět
  Přes padesát hlasů nasbíral tento týden snímek oblaku cirrus uncinus - chcete-li česky řasa háčkovitá od Karin Valigurové. A znamenalo jednoznačně nejobdivovanější snímek týdne. Na druhém místě je hvězdná obloha z Radostovic u Mladé Vožice od Zbyňka Černocha. Obloha je tam tak čistá, že teď nejspíš spousta astronomů bude přemýšlet, jestli tam nevyrazit na pozorování. A konečně třetí místo: cumulus lenticularis, tedy kupa čočkovitá, patří k divácky nejvděčnějším oblakům. Tu dnešní fotila Zdena Rysová.

Přehrát vše

Související