iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 6. 2010
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

142 hlasů
23538
zhlédnutí

Ženy SHR

57 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

bm 17.3.2013 7:09 (!) reagovat 2 + - 1

celkem dobre

trosku zdlouhave dalo se svizneji referovat o faktu! Pani z uhelne spolecnosti je politovani hodny clovek,byla by z ni vyborna svazacka v minulem rezimu, ale jinak odmenena tenkrat -taskou bananu a zajezdem do Madarska.To ji staci ,hlavu ma jen na helmu pri tom Safari

ceratozetes 5.2.2011 16:32 (!) reagovat 3 + - 2

hmm, dlouho jsem tomu nemohl přijít na kloub, ten dokument vlastně ukazuje dvě dogmata dnešního světa. Na jedné straně

1, utkvělá představa o dobrosti matky přírody a ničemném průmyslníkovi ničícího přírodu (která mu to jednou "zle vrátí", ha ha... no, Rakovina je přeci taky příroda a koneckonců člověk taky)
2, na druhé straně ospravedloňování získávání zdrojů stylem, "čím bychom si topili v kamnech"
První dogma: V principu těžba je zásah do prostoru jako každý jiný (stejně jako pěstování ředkviček na zahrádce). O estetice co je krásné a co není se zmiňovat ani nebudu, těžba je stejně krásná jako to pěstování ředkviček. Jen nám někdo nakukal něco o disharmonii a podobný ptákoviny. Je to věc názoru nikoli faktů.
Druhé dogma: Argumentování získávání zdrojů pro pokrytí spotřeby, ha ha, vzhledem k tomu, že většinu energie spotřebujem uplně zbytečně, tak to je pekna blbost. Kdyby se energie zdražila (v současný době je to jeden z nejlevnějších produktů) o 50% tak se spotřeba sníží o 50% (obrazně řečeno).
Závěr k dokumentu:
A, Za předpokladu prolomení limit se zboří zámek, vykope se uhlí co se pak spálí a zbyde díra v zemi.
B, za předpokladu, že se limity zachovají zůstane zámek i uhlí pod ním.
Obejdem se bez obojího, podle mě je ale lepší, když obojí zůstane.

Tomáš 5.2.2011 18:13 (!) reagovat 6 + - 2

Já s vámi nemůžu souhlasit v první části příspěvku. Vy tady zcela rezignujete na krajinu jako kulturní dědictví a redukujete ji na vizuální vjem. Krajina je ale přece ohromné paměťové médium, ze kterého dodnes můžeme číst, jak se naše společnost rozvíjela během středověké kolonizace, jak na prahu průmyslové revoluce, jak ve 20.století a kam směřujeme. Právě podkrušnohorská krajina je velmi cenná, má v sobě zakódováno mnohem víc historie než jiné české krajiny, vepsal se sem právě rozvoj průmyslu i soužití Čechů a Němců, zoufale na tuto krajinu dopadly poválečné události. S těžbou nemizí jen samotné vizuální vjemy krajiny, ale i veškerá kultura a dějiny. Navždy zmizí původní venkovské osídlení, zmizí tisícileté cesty, které se kupodivu mění ze všeho nejmíň, zmizí sociální propojení společnosti, vztah ke krajině, vztah k půdě. Ano, po těžbě můžeme rekultivovat jak chceme, ale nikdo už neobnoví tu tisíciletou historii, která definuje českou krajinu. Rekultivovaná krajina je už jen krajinou rekreační, čili mrtvou. V rekultivovaných oblastech vznikají leda tak golfová hřiště, střelnice, koupaliště, ale už nikdy se tam úplně nevrátí LIDÉ - myslím lidé, kteří tou krajinou žijí a dýchají.

Pavel 3.12.2010 16:37 (!) reagovat 4 + - 2

Skvělý dokument

Nezapomínat a připomínat, nejhorší na tom je bezmocnost a nenávratnost. Touha po rychlém zbohatnutí prolomila všechny morální bariéry, úcty k předkům, krajině a lidským osudům. Ptal se někdo na osudy zlomených lidí kteří se nemohli smířit s vykořeněním a likvidací jejich domovů a snů. Kam byste se vrátili kdyby pod vašim městem našli ložiska cenných surovin?
Dokument má úžasnou vypovídací hodnotu.
Děkuji tvůrcům a ČT za realizaci.

Martin Vyhnal 5.11.2010 22:44 (!) reagovat 7 + - 2

Vítěz Jihlavy po právu

Úžasné. Poctivé, prosté, silné. Děkuju

Radek Pirkl 3.11.2010 17:38 (!) reagovat 0 + - 3

K názvu

Osvětlil byste mi někdo, prosím, co znamená to "SHR" v názvu filmu? Nic mě k tomu nenapadá. Možná už to zaznělo v diskuzi, ale nemám čas ji celou pročítat. Děkuji

Radek Pirkl 3.11.2010 17:42 (!) reagovat 2 + - 2

Název (snad) vyjasněn

Ano, teď mě napadlo: S(everočeský) H(nědouhelný) R(evír). Hledal jsem za tím něco příliš složitého.

Thomas 3.11.2010 17:43 (!) reagovat 0 + - 2

SHR

Odpověděl jste si sám ;)

tona 14.6.2010 9:53 (!) reagovat 1 + - 2

Ta kastelánka asi není úplně při smyslech.Když se přestane těžit,tak těm nezaměstnaným bude chodi zpívat?A co dávala doma do kamen,když tam léta bydlela?Nikoho se nezastávám,ale ona je jen vtipná vsuvka.

Lulu 14.6.2010 13:15 (!) reagovat 2 + - 0

nezaměstnaní

tam nakonec budou stejně, jen se to o pár let protáhne. Škody napáchané těžbou se nenapraví nikdy. A kolik vlastně těch pracovních míst doly nabízejí?

Jana 20.6.2010 15:53 (!) reagovat 3 + - 1

A co za padesát let?

Tono:)
Těžit se mělo přestat už před dvaceti lety a celý kraj měl už dávno změnit svou ekonomickou strukturu..já tu žiju..a vidím to každý den..důl ani uhlí tenhle kraj nemůžou zachránit...proč se konečně neprobudíme do nové doby? fosilní paliva jednoho dne dojdou..A pak? pak nic, protože tu nic nebude..jen díra v zemi...nechci díru v zemi..nepůjdu pryč, protože tu mám kořeny..a ty kořeny chci zachránit i pro své děti..a v severních čechách se hnědým uhlím netopí už dávno..protože je zoufale nekvalitní a jde do zahraničí, nebo se zpracovává v dalším chemickém procesu...energie je dost,ale lidská chamtivot je bezedná...a uhlí pod jiřetínem, to jsou přece prachy..nic víc, nic míň...záchrana kraje? zaměstanosti? prosím vás...tohle už jim nikdo věřit nemůže..že ne? POuze a jen peníze...a že jsou lidi na mostecku ovce, kterým je to fuk? no a proč by nebylo? po zbourání starého Mostu zabili jejich kořeny..zabili duši kraje a tak i ty lidi, co tu žijou..ne všechny..ale bohužel zatím většinu...a čím víc takových dokumentů, tím líp..protože jinak se lidi asi neproberou..dokud je zase neodsunou a nebudou žít vedle ještě větší díry:) Krása co? Ještě víc to tu zničíme..hurá..vždyt většina lidi tu přeci nežije..a pak..kdo by nás zastavil? Češi? Ti už dnes dokážou jen nadávat v hospodě..a ti,co opravdu bojují, at už jakkoli, jsou lidem k smíchu..ano..jsem líné, uplátné ovce..gratuluji:)

ivana jarská 5.7.2010 15:21 (!) reagovat 0 + - 1

nesmysl

Kolik si asi myslíte, že taková těžba zaměstná lidí? Kolik pracuje na rypadle lidí? S tou hrozbou nezaměstnaností přestaňte strašit lidi, je to trapné.

Thomas 12.6.2010 18:54 (!) reagovat 11 + - 0

zasypeme, zatopíme, zrekultivujeme...není problém

...tomu pánovi z dolu už ale nedojde, že rekultivovaná krajina už zůstane kulturně-historicky mrtvá, nikdo tam nevrátí původní místa, původní tisícileté cesty, stovky let staré obce... Každé místo v republice je výsledkem tisíciletého vývoje a celá jeho historie je v současné podobě nějak zakódovaná, všude najdete nějakou stopu po životě před stovkami let. Do rekultivované krajiny toto už nikdo nevrátí - bude to jen rekreační krajina golfových hřišť a koupališť - bez venkova, bez zemědělství, bez lidí, bez života...

student 10.6.2010 15:45 (!) reagovat 0 + - 0

Šílený

Co je to za psycho?. Příde mi, jako by tam byli všichni zakomplexovaný a uplně mimo. Ještě že nežiju v Severních Čechách. Prej: Jiřetín nikdo nezachrání :-D - no těžaři rozhodně ne !!!

anizrnonazmar 10.6.2010 14:11 (!) reagovat 1 + - 1

Zda se mi,ze obe pani jsou tak trochu mimo. Pani kastelanka je opravdu tak trochu teatralni a zvlastni a pani mluvci...co se ji proboha tak libi na dire v zemi. Co se tyce rekultivace, jen se bojim, ze firma az dotezi, tak si najde nejakou klicku, aby nemusela rekultivaci financovat. Zase to zbyde na danove poplatniky. Vsude se rika, jak ma CR prebytek energie, vyvazime ji. Proc se proboha nevykaslou na malo kvalitni hnede uhli, jehoz spalovani ma spatny vliv na ziv. prostredi. Jaderna energie je budoucnost, ne uhli.

Blanka 7.6.2010 20:53 (!) reagovat 2 + - 1

Výborné a smutné

Pořad mě velmi zasáhl. Pohled dvou svérázných dam, které zašly tak daleko, že už těžko budou úplně šťastné, ať to dopadne jakkoliv. Jedna bojuje za zachování zbytku krajiny svého dětství, paměti místa a druhá... za peníze? Asi nejen za ně, když už je bere, chce přesvědčit ostatní a nejvíc sama sebe, že kope za správnou věc. A v něčem má pravdu, většina jejích odpůrců jistě využívá energii z uhlí... Já dodávám -asi všichni používáme výrobky z ropy a právě teď v ní hynou kormoráni...

první ‹ předchozí 1 2 poslední

Související