iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 10. 2013
10:25 na ČT2

1 2 3 4 5

4 hlasy
8975
zhlédnutí

Tisíc let české myslivosti

Černá a kukuřice — Mufloní zvěř — Lovecká hudba v Rudolfinu

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Černá a kukuřice

  0:35 do playlistu

  Černá a kukuřice
  Jedním z palčivých témat současné myslivosti jsou spory mezi myslivci a zemědělci v oblastech, kde černá zvěř vychází z lesa a působí škody na zemědělských pozemcích. Ze všech plodin je škodami nejvíc postižena kukuřice. Zdeněk Novák se pěstováním kukuřice zabývá skoro dvacet let, dobře ví, co v ní divočáci umí provést. Součástí jeho práce agronoma jsou pokusy s různými odrůdami kukuřice, při nichž se jednotlivé odrůdy vysévají do pásů pokusných políček a vyhodnocuje se nejvhodnější druh pro danou oblast. Pokusy přinesly Zdeňku Novákovi zajímavý poznatek: pokud se odrůda kukuřice, jíž dávají divočáci přednost, seje na okraj pole, nebo tak, aby vedle ní bylo přehledné volné místo, mají myslivci šanci černou zvěř podle potřeby redukovat. Ostatní plochy oseté méně atraktivní odrůdou kukuřice nebudou divočáky tolik devastované.

 • Mufloní zvěř

  15:31 do playlistu

  Mufloní zvěř
  V listnatých a smíšených lesích vrchovin má optimální životní podmínky mufloní zvěř, která není u nás původní, ale velmi dobře se tu adaptovala. Původně byli mufloni chováni v oborách. Po roce 1945 byli vysazeni na mnoha místech i ve volných honitbách. Mufloni u nás našli bohatší pastvu než v kamenitém terénu středomořských ostrovů, odkud pocházejí, a zpočátku nedělali škody na lesních porostech. Bohužel se rychle naučili loupat kůru smrků i okusovat letorosty dřevin.

 • Lovecká hudba v Rudolfinu

  17:28 do playlistu

  Lovecká hudba v Rudolfinu
  V Dvořákově síni pražského Rudolfina se od roku 2010 v adventním čase schází neobvyklé publikum i účinkující. Myslivci a jejich přátelé si přicházejí poslechnout starou i současnou loveckou hudbu v podání trubačů z mysliveckých souborů.

Přehrát vše