Aktuálně

22. 5. 2012

Edice ČT na veletrhu Svět knihy 2012

Česká televize se již pošesté zúčastnila mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2012 ve dnech 17. – 20. května.

Stánek České televize slavnostně otevřel ve čtvrtek 17. května přestřižením červené stuhy ředitel programu ČT Milan Fridrich za asistence tiskové mluvčí Michaely Fričové a vedoucí vnitřní a vnější komunikace Daniely Němcové. Projekt Čtení pomáhá, jehož je ČT partnerem, představil jeho iniciátor a donátor Martin Roman se spisovatelkou Alenou Ježkovou. V projektu je zapojeno 70 % škol ČR a více než 94 000 dětí, které za rok „vyčetly“ na charitativní účely přes 13 milionů korun. Fungující projekt, který v dětech a mládeži zábavnou formou podporuje čtenářské návyky a zároveň je vede k charitativní činnosti, přijeli z Poděbrad podpořit žáci základní školy T. G. Masaryka se svou učitelkou Pavlínou Mladou. Tato škola má ve Čtení pomáhá největší počet registrovaných žáků. Hana Pirnerová z obecně prospěšné společnosti Pomocné tlapky předvedla asistenčního psa – labradora Jirku a pohovořila o tom, jak Čtení pomáhá přispívá na výcvik slepeckých psů.

Tentýž den ve 14 hodin se uskutečnila autogramiáda ke dvoudílnému románu Ireny Obermannové Život je ples s přítomností herců ze stejnojmenného seriálu. Jana Štěpánková, Alena Vránová, Květa Fialová, Jiří Krampol, Stanislav Zindulka, Lenka Vlasáková a Petr Lněnička tak pohovořili o svých rolích i osobním náhledu na problematiku mezigeneračního střetávání.

Pátek 18. května patřil oblíbenému detektivnímu cyklu Ach, ty vraždy! s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, k němuž vyšla dvoudílná kniha Zdeňka Zelenky. Diváci se setkali třeba s jejím seriálovým vnukem Václavem Jílkem, „kriminalistou“ Filipem Blažkem nebo „vrahem“ Martinem Krausem. Následoval poutavý historický exkurz do 14. století s autorem knihy Lucemburkům v patách Vladimírem Merlíkem, kterého pro diváky vyzpovídal moderátor Jan Vala.
V závěru pátečního programu naopak s velkou chutí, zájmem a účastí zpovídali návštěvníci veletrhu – moderátorku pořadu Máte slovo Michaelu Jílkovou.

Sobotu 19. května zahájil badatel Arnošt Vašíček přednáškou k nové knize Ztracená brána, k níž se diváci filmového ztvárnění teprve dočkají. Řeč byla převážně o dosud nerozluštěném záhadném Voynichově rukopisu a Arnošt Vašíček naznačil svoji originální hypotézu, která odhaluje nejen autorství rukopisu, ale pokouší se i o rozluštění obsahu. Ukázky z napínavého detektivního příběhu četl herec Národního divadla moravskoslezského Tomáš Jirman.
Sobotní odpoledne patřilo černobílým idolům z druhého dílu knihy Černobílé idoly i jiní Aleše Cibulky. O svých pátráních, plánech do budoucna a vztahu k filmům 30. a 40. let se s diváky podělili významní hosté – dvaadevadesátiletá herečka Eva Gerová, představitelka Adélky ve filmové Babičce z roku 1940 paní Jitka Viktorínová, prasynovec režiséra Františka Čápa Jan Nejedlo a spisovatel Vladimír Páral, který do knihy napsal předmluvu.
Na následné veletržní Všechnopárty si velká řada zájemců přišla pro autogram oblíbeného baviče, herce a moderátora Karla Šípa.

Neděle 20. května patřila tradičně dětem.
Vedoucí obchodního útvaru ČT Linda Kozáková předala ocenění Jiřímu Žáčkovi a Ivanu Mračkovi za nejúspěšnější knihu Krysáci. Herci z divadla Puls s autorem Ivanem Binarem a ilustrátorkou Evou Sýkorovu-Pekárkovou vzali děti na cesty s Králíkem Fialou – knihou, která má dvě nominace na prestižní ocenění Zlatá stuha. Herci poté pokračovali čtením ukázky ze Šípkové Růženky. Verše Jiřího Žáčka v ní komiksovými kresbami doprovodila mladá talentovaná ilustrátorka Barbora Botková.
Obrovský úspěch zaznamenala horká novinka Tarbíci a marabu k novému večerníčku Tarbíci, který si již stačil získat řadu příznivců. Ilustrátorka Bára Dlouhá rozdala malým dětským zájemcům spoustu podpisů.

Pozvánka a program na stánku ČT (3,85 MB)

Další aktuality najdete na stránkách Edice ČT

Aktuality

Česká televize již podesáté na veletrhu Svět knihy. Dvě kulatá výročí. Atraktivní doprovodný program.

Česká televize je již desátým rokem partnerem mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy a díky svému nakladatelství – Edici ČT – se každoročně řadí mezi jeho vystavovatele.