Kde jsem:

Novinky

Pozvánka na Večerníčkovu výstavu

Pozvánka na Večerníčkovu výstavu

Přijďte s dětmi na výstavu k 50. narozeninám Večerníčka! V pražské Valdštejnské jízdárně a v Museu Kampa na vás čeká hvězdné Večerníčkovo nebe s ukázkami nejoblíbenějších pohádek, Skleněné bludiště Maxipsa Fíka nebo Rákosníčkův dětský kolotoč. Na vybrané soboty je připraven bohatý doprovodný program. Více informací na Večerníčkově stránce

Časolet: Výlet do historie Večerníčku

Časolet: Výlet do historie Večerníčku

Déčko spustilo 1. května speciální stránku Časolet, kde mohou děti spolu s Kapitánem Sluníčkem (Miroslavem Táborským) objevovat, jak se měnily dětské pokojíčky v různých obdobích historie vysílání Večerníčku. Najdou tam samozřejmě také večerníčky samotné, tapety ke stažení nebo řadu nových večerníčkovských her.

Tiskové zprávy — Déčko pro rodiče — Česká televize

10. 12. 2015

Chantal Poullain učí s Bílou paní děti francouzsky

Webový portál České televize Decko.cz ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze přichází s unikátním vzdělávacím projektem na podporu jazykové výuky dětí, Francouzština s Bílou paní. Nová frankofonní verze animovaného večerníčku Bílá paní na hlídání, kterou lze nyní zhlédnout ve čtyřech francouzsko-českých mutacích, je zároveň rozšířená o řadu edukativních her. Pro vzdělávací charakter celého projektu nad ním převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

„Jedním z hlavních pilířů, na kterých jsme stavěli nový dětský kanál, bylo zábavné vzdělávání a tuto ambici se nám daří naplňovat. V každé sezoně představujeme nové edukační pořady, a navíc takové, na které děti baví koukat. Dnes je Déčko druhým nejsledovanějším veřejnoprávním kanálem pro děti v Evropě a v hodnocení spokojenosti s vysíláním je na prvním místě i mezi dospělými diváky,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Dnešní děti jsou více propojené s online platformami, a proto jim poskytujeme prostor i na webu Decko.cz, který za svou dvouletou existenci představil již na sto třicet vzdělávacích her, včetně velmi úspěšné prázdninové akce Zachraňte duhu či aktuální velké agentské hry DIV. Do obou z nich se připojilo už několik desítek tisíc dětí. Všechny tyto projekty navíc pomáhají k získání nových znalostí nejen dětem samotným, ale jsou i skvělou pomůckou pro pedagogy, se kterými Česká televize úzce spolupracuje. Francouzština s Bílou paní je dalším příspěvkem k hravému vzdělávání, a to v oblasti, která je velmi důležitá, v oblasti jazykových dovedností.“

„Česká televize podporuje a chce přispět ke zlepšení jazykové vybavenosti svých diváků a děti jsou samozřejmě jasnou prioritou.  Využili jsme v tomto pilotním projektu to, co malé diváky baví a co navíc důvěrně znají - tedy večerníčkovské příběhy. Díky pomoci a nadšení studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a  podpoře Francouzského institutu tak vznikl unikátní projekt, který nemá ambici nahrazovat klasické lekce francouzštiny, ale poskytne dětem a vlastně i učitelům atraktivní materiál, jež přirozeně přijmou a zábavnou formou si na něm procvičí základy jazyka, který se učí ve škole,“ představuje nový projekt Francouzština s Bílou paní výkonný ředitel Nových médií České televize Pavel Kohout.

Večerníček Bílá paní na hlídání autora námětu Pavla Brycze a režiséra Petra Friedla byl pro účely projektu ve spolupráci se studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy přeložen do francouzštiny a s chutí a šarmem nadabován francouzsko-českou herečkou Chantal Poullain: „Využití něčeho tak typicky českého, jako je večerníček, pro výuku francouzštiny mi přijde naprosto skvělé. Moc mě to bavilo. Doufám, že se dvojjazyčná Bílá paní bude dětem líbit a že jim usnadní seznamování s mojí mateřštinou.“

„S potěšením jsem zhlédl na internetu českou verzi večerníčku Bílá paní na hlídání, který má nespornou vzdělávací hodnotu. Byla to pro mě radost, když jsem viděl i tuto novou verzi, ve které mluví postavy večerníčku francouzsky. Bílá paní, které propůjčila svůj hlas Chantal Poullain, si zcela jistě získá zájem a srdce dětí a jejich rodičů! Spolupráce, která se rozvinula v rámci tohoto projektu mezi Českou televizí a Francouzským institutem v Praze, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, je rozhodně příkladná a je skvělým příspěvkem k hodnotám Frankofonie,“ říká velvyslanec Francie v České republice Jean-Pierre Asvazadourian.

Na speciální webové stránce dětského webu České televize www.decko.cz/jazyky si děti a další zájemci mohou pustit jednotlivé díly tohoto animovaného seriálu ve čtyřech jazykových variantách (francouzsky s českými titulky, francouzsky s francouzskými titulky, česky s francouzskými titulky a francouzsky bez titulků) a zahrát si některou z řady edukativních her, které jim pomohou proniknout do základů tohoto jazyka. Ke každému dílu budou připraveny tři tematicky zaměřené hry, jež cílí na procvičování slovní zásoby či zvládnutí francouzské gramatiky. K dispozici je také dvoujazyčný přepis dialogů jednotlivých epizod a v lednu 2016 přibydou i speciální pedagogické materiály pro učitele.

Pokud se tento pilotní projekt jazykového vzdělávání osvědčí, počítá Česká televize s jeho dalším rozvojem a dalšími jazykovými mutacemi. Již nyní si ale mohou malí diváci každé páteční dopoledne na Déčku procvičovat také anglický jazyk v zábavně-vzdělávacím televizním pořadu Angličtina s Hurvínkem.

(Ukázku naleznete zde: ftp://www.ceskatelevize.cz/Fotoservis/)

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy

Bílá paní - homepage (1193 kB)

Hra - barvy (626 kB)

Hra - psaní s obrázky (330 kB)

Déčko vizual (454 kB)

Déčko (1560 kB)

Francouzština s Bílou paní (626 kB)

Další zprávy

10. 3. 2016Marketing, reklama i trolling. Déčko otevře nová témata.
4. 1. 2016Studio Kamarád slaví pětatřicet let své existence. Jů a Hele oslovují i dnešní děti.
10. 12. 2015Chantal Poullain učí s Bílou paní děti francouzsky
1. 9. 2015Déčko chce děti hlavně vzdělávat. Přesto je druhé nejoblíbenější v Evropě.
10. 8. 2015Na výstavu věnovanou Večerníčkům se bude jezdit vlakem za polovic
29. 7. 2015Déčko posiluje formát vzdělávacích pořadů. Malé diváky zavede do přírody, světa počítačových her či muzea.
27. 7. 2015Janákova Rybička se v Itálii stala nejlepším krátkým filmem pro děti
1. 7. 2015Děti budou o prázdninách studovat na institutu věd. Projekt už ocenili i v Německu.
12. 6. 2015Déčko sbírá Oscary. Multimediální soutěž Zachraňte duhu získala zlato na světovém Promaxu.
27. 5. 2015Večerníček ve Zlíně otevře své kino. Výběr festivalových animáků bude i na webu Déčka.

« | | 1 2 3 4 5 6 | | » (6)