Kde jsem:

Novinky

Tiskové zprávy — Déčko pro rodiče — Česká televize

10. 12. 2015

Chantal Poullain učí s Bílou paní děti francouzsky

Webový portál České televize Decko.cz ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze přichází s unikátním vzdělávacím projektem na podporu jazykové výuky dětí, Francouzština s Bílou paní. Nová frankofonní verze animovaného večerníčku Bílá paní na hlídání, kterou lze nyní zhlédnout ve čtyřech francouzsko-českých mutacích, je zároveň rozšířená o řadu edukativních her. Pro vzdělávací charakter celého projektu nad ním převzalo záštitu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

„Jedním z hlavních pilířů, na kterých jsme stavěli nový dětský kanál, bylo zábavné vzdělávání a tuto ambici se nám daří naplňovat. V každé sezoně představujeme nové edukační pořady, a navíc takové, na které děti baví koukat. Dnes je Déčko druhým nejsledovanějším veřejnoprávním kanálem pro děti v Evropě a v hodnocení spokojenosti s vysíláním je na prvním místě i mezi dospělými diváky,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Dnešní děti jsou více propojené s online platformami, a proto jim poskytujeme prostor i na webu Decko.cz, který za svou dvouletou existenci představil již na sto třicet vzdělávacích her, včetně velmi úspěšné prázdninové akce Zachraňte duhu či aktuální velké agentské hry DIV. Do obou z nich se připojilo už několik desítek tisíc dětí. Všechny tyto projekty navíc pomáhají k získání nových znalostí nejen dětem samotným, ale jsou i skvělou pomůckou pro pedagogy, se kterými Česká televize úzce spolupracuje. Francouzština s Bílou paní je dalším příspěvkem k hravému vzdělávání, a to v oblasti, která je velmi důležitá, v oblasti jazykových dovedností.“

„Česká televize podporuje a chce přispět ke zlepšení jazykové vybavenosti svých diváků a děti jsou samozřejmě jasnou prioritou.  Využili jsme v tomto pilotním projektu to, co malé diváky baví a co navíc důvěrně znají - tedy večerníčkovské příběhy. Díky pomoci a nadšení studentů z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a  podpoře Francouzského institutu tak vznikl unikátní projekt, který nemá ambici nahrazovat klasické lekce francouzštiny, ale poskytne dětem a vlastně i učitelům atraktivní materiál, jež přirozeně přijmou a zábavnou formou si na něm procvičí základy jazyka, který se učí ve škole,“ představuje nový projekt Francouzština s Bílou paní výkonný ředitel Nových médií České televize Pavel Kohout.

Večerníček Bílá paní na hlídání autora námětu Pavla Brycze a režiséra Petra Friedla byl pro účely projektu ve spolupráci se studenty Filozofické fakulty Univerzity Karlovy přeložen do francouzštiny a s chutí a šarmem nadabován francouzsko-českou herečkou Chantal Poullain: „Využití něčeho tak typicky českého, jako je večerníček, pro výuku francouzštiny mi přijde naprosto skvělé. Moc mě to bavilo. Doufám, že se dvojjazyčná Bílá paní bude dětem líbit a že jim usnadní seznamování s mojí mateřštinou.“

„S potěšením jsem zhlédl na internetu českou verzi večerníčku Bílá paní na hlídání, který má nespornou vzdělávací hodnotu. Byla to pro mě radost, když jsem viděl i tuto novou verzi, ve které mluví postavy večerníčku francouzsky. Bílá paní, které propůjčila svůj hlas Chantal Poullain, si zcela jistě získá zájem a srdce dětí a jejich rodičů! Spolupráce, která se rozvinula v rámci tohoto projektu mezi Českou televizí a Francouzským institutem v Praze, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, je rozhodně příkladná a je skvělým příspěvkem k hodnotám Frankofonie,“ říká velvyslanec Francie v České republice Jean-Pierre Asvazadourian.

Na speciální webové stránce dětského webu České televize www.decko.cz/jazyky si děti a další zájemci mohou pustit jednotlivé díly tohoto animovaného seriálu ve čtyřech jazykových variantách (francouzsky s českými titulky, francouzsky s francouzskými titulky, česky s francouzskými titulky a francouzsky bez titulků) a zahrát si některou z řady edukativních her, které jim pomohou proniknout do základů tohoto jazyka. Ke každému dílu budou připraveny tři tematicky zaměřené hry, jež cílí na procvičování slovní zásoby či zvládnutí francouzské gramatiky. K dispozici je také dvoujazyčný přepis dialogů jednotlivých epizod a v lednu 2016 přibydou i speciální pedagogické materiály pro učitele.

Pokud se tento pilotní projekt jazykového vzdělávání osvědčí, počítá Česká televize s jeho dalším rozvojem a dalšími jazykovými mutacemi. Již nyní si ale mohou malí diváci každé páteční dopoledne na Déčku procvičovat také anglický jazyk v zábavně-vzdělávacím televizním pořadu Angličtina s Hurvínkem.

(Ukázku naleznete zde: ftp://www.ceskatelevize.cz/Fotoservis/)

Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

Přílohy

Bílá paní - homepage (1193 kB)

Hra - barvy (626 kB)

Hra - psaní s obrázky (330 kB)

Déčko vizual (454 kB)

Déčko (1560 kB)

Francouzština s Bílou paní (626 kB)

Další zprávy

16. 6. 2018Ovečky zmizely z Déčka. Česká televize spustila letní hru
18. 5. 2018Století skauti ožívají na Kavčích horách
25. 3. 2018Pro slepičí kvoč a Jarní úklid. Hry, které vysvětlí velikonoční zvyky na webu Déčka
25. 3. 2018Pro slepičí kvoč a Jarní úklid. Hry, které vysvětlí velikonoční zvyky na webu Déčka
26. 1. 2018Prezidentský duel České televize: nejsledovanější debata posledních dvaceti let
26. 1. 2018Zimní olympiáda dětí a mládeže poprvé živě. Česká televize nabídne 33 hodin přímých přenosů a záznamů
4. 9. 2017Talk show s TGM, dvojitý Ridi i rozdvojená Albína. Déčko otevírá pátou sezónu patnáctkou původních premiér
28. 6. 2017Emanuele Ridi a jeho syn učí na Déčku děti italsky
22. 6. 2017Je potřeba probudit Déčko! Česká televize spouští novou prázdninovou soutěž nejen pro děti.
14. 6. 2017Pavel Šporcl naučí děti poznat Carmen i Vltavu

« | | 1 2 3 4 5 6 7 | | » (7)