Lyžování ČR 2024

Pražský maraton vyhrál Chimsa, rekord odolal

Praha - Pražský maraton vyhrál etiopský vytrvalec Deressa Chimsa. Neoficiálním časem 2:06:25 zaostal za předloňským traťovým rekordem Keňana Eliuda Kiptanuie o 46 sekund. Nejlepší český běžec Jan Kreisinger skončil při svém maratonském debutu třináctý a výkonem 2:16:26 splnil olympijský limit.

Vítězný Deressa Chimsa
zdroj: ČTK autor: Krumphanzl Micha

Vítězný Chimsa litoval, že v závěru už to rychleji nešlo. "Neměl jsem soupeře a bojovat jen s časem je hodně těžké," řekl České televizi pětatřicetiletý Etiopan. "Věřil jsem si, věděl jsem, co jsem udělal v tréninku. Pomohl jsem vodiči, pak se čelní skupinka rozdělila. Odvedl jsem dobrou práci," dodal vítěz.

S téměř minutovou ztrátou za Chimsou, který soupeřům utekl v druhé polovině trati, doběhl v dopoledním chladu na druhé pozici Keňan Stephen Tum. "Nečekal jsem, že si zaběhnu osobní rekord, ani druhé místo. Pole bylo kvalitní," prohlásil Tum. Třetí skončil při své maratonské premiéře jeho krajan Philemon Limo.

Nejrychlejší ženou byla Keňanka Agnes Jepkemboi Kipropová, která proběhla cílem na Staroměstském náměstí v čase 2:25:41. "Nečekala jsem, že porazím Lydii Cheromeiovou. Viděla jsem, že má potíže, řekla mi, ať jdu dopředu, že nemůže. Z Bostonského maratonu jsem odstoupila pro nemoc, ale teď už jsem byla fit," řekla vítězná běžkyně. Titul mistryně republiky získala Petra Pastorová, celkově devátá v čase 2:39:42.

Na start osmnáctého ročníku pražského maratonu se postavilo přibližně 9 000 lidí. Běžel i bývalý kapitán fotbalové reprezentace a držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, který dosud v hlavním městě absolvoval dva půlmaratony. Maratonskou trať zvládl za tři hodiny a 50 minut.

"Posledních pět kilometrů jsem ještě mohl zrychlit, žádná krize nepřišla. Užil jsem si to," uvedl Nedvěd, který se ihned po absolvování maratonu letecky vracel do Turína, aby stihl část posledního letošního zápasu Juventusu, kde dělá poradce prezidenta. Juventus dnes čekají také velkolepé oslavy titulu.

Muži: 1. Chimsa 2:06:25, 2. Tum 2:07:17, 3. Limo 2:09:25, 4. Bowen 2:10:05, 5. Kinyanjui 2:11:06, 6. Lomeriny (všichni Keňa) 2:12:13, ...13. Kreisinger 2:16:26, 16. Pechek 2:18:51, 17. Krupička (všichni ČR) 2:18:52.

Ženy: 1. Kipropová 2:25:41, 2. Chepchirchirová (obě Keňa) 2:26:50, 3. Debeleová (Et.) 2:27:15, ...9. Pastorová (ČR) 2:39:42.