Kryt z rakety Falcon 9 v ceně 123 milionů se nepodařilo chytit do sítě, spadl do vody

Jen částečným úspěchem skončil čtvrteční start rakety Falcon 9. Vynesla sice do vesmíru tři družice, nepodařilo se ale zachytit kryt rakety.

Americké technologické společnosti SpaceX se ve čtvrtek nepodařilo zachytit část aerodynamického krytu z nosné rakety Falcon 9, která ráno místního času (odpoledne SEČ) odstartovala z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii.

Polovina krytu, který se nachází na špici rakety a slouží k ochraně citlivého nákladu během vzletu, měla po vynesení nákladu na oběžnou dráhu spadnout do obří sítě napnuté na čtyřech ramenech na lodi. Kryt v hodnotě šest milionů dolarů (123 milionů Kč) ale síť minul o několik set metrů a spadl do vody.

Zakladatel společnosti Elon Musk poté na sociálních sítích napsal, že kryt nicméně vypadá netknutý. Příště se podle něj SpaceX pokusí zařízení zachránit použitím větších padáků, které zpomalí jeho klesání.

Na orbitě je základ nové satelitní sítě

Bylo to poprvé, co se SpaceX pokusila „chytit“ část aerodynamického krytu, který se odděluje od rakety asi tři minuty po startu a rozdělí se na polovinu.

Elon Musk (*28. června 1971, Jihoafrická republika) je americký podnikatel. Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a spoluzaložil a jako výkonný ředitel vede automobilku Tesla Motors. Zároveň je předsedou společnosti SolarCity, která se v USA zabývá instalací solárních panelů pro domy a chce spustit systém superrychlých vlaků Hyperloop.

Elon Musk
Zdroj: Reuters/Mario Anzuoni

Raketa vynesla na orbitu španělskou družici PAZ s technikou pro pořizování radarových snímků Země pro vládu i komerční využití a dva další testovací satelity pro budoucí satelitní síť Starlink, kterou SpaceX hodlá vybudovat. Cílem tohoto nového ambiciózního projektu je poskytnout vysokorychlostní připojení k internetu pro celou planetu prostřednictvím tisíců satelitů na nízké oběžné dráze, tedy zhruba 1150 kilometrů nad Zemí.

Musk pak uvedl, že oba prototypy úspěšně komunikují se Zemí. „Nikomu to neříkejte, ale heslo na wi-fi je 'Marťané',“ zažertoval tento vizionář na Twitteru: