Kosatky se na Aljašce začaly chovat jako hyeny. Pro rybáře to znamená velký problém

Rybáři proti kosatkám. Tak popisují aljašská média boj, který stále více zuří v Beringově moři. Chytří kytovci se totiž naučili využívat toho, jak efektivně lidé loví – a pak je o kořist připraví.

Poprvé na to rybáři začali upozorňovat už v polovině dvacátého století: když naloví dost kořisti, přiblíží se k jejich lodi kosatky a prakticky o všechny ryby je připraví. Stávalo se to však jen výjimečně – v současné době jde už o každodenní záležitost.

/*json*/{"map":{"lat":59.432122438125695,"lng":-177.50986584999998,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kosatky mají nejraději platýse a chmurnatky, které rybáři loví pomocí dlouhých vlasců s mnoha návnadami, jež jsou natažené za loďmi. Zkušená posádka je tímto relativně ekologicky přijatelným způsobem schopná ulovit za den 10–15 tisíc kilogramů platýsů.

Když se ale na takovou rybářskou loď zaměří skupina kosatek, nezbude z úlovku vůbec nic. Kosatky jsou schopné obrat ryby na háčcích úplně bez problémů a prakticky dočista.

Podle rybářů jsou kosatky schopné rozlišovat mezi různými loděmi - a specificky se zaměřují právě na ty rybářské. Ještě větším problémem je, že se u rybářských sítí objevují stále častěji i mladé kosatky – podle biologů je to učí jejich matky. Získat chmurnatky a platýse krádeží od lidí se pro kosatky stává stále oblíbenější a předává se z generace na generaci.

Agresivní kosatky představují ekonomický problém

Aljašský deník ADN zveřejnil rozhovor s několika rybáři, které už kosatky tímto způsobem připravily o spoustu peněz. Rybáři se shodují na tom, že problém eskaloval především v posledních letech: útoky kosatek jsou systematické a jejich počet kolem rybářských lodí rychle narůstá. A jsou stále agresivnější.

Jak funguje lovení na dlouhé vlasce:

Rybáři popsali v dopise federálním úřadům, jak takové situace vypadají: na loď s plným úlovkem taženým na vlascích se zaměří třeba 50 kosatek. Jsou tak rychlé, že jim běžná rybářská loď navíc zpomalená úlovkem nedokáže uniknout.

Protože se loví na volném moři, může návrat do přístavu trvat i několik hodit – a to kosatkám v takovém počtu bohatě stačí, aby rybáře připravily o vše do poslední mřenky.

Rybáři se pokoušejí bránit různým způsobem, ale kosatky jsou příliš inteligentní, aby se daly zahnat. Nezabírá ani sonar, kterým se pokouší kytovce odhánět. A proto už řada rybářů vyklidila prostor – v oblastech, kde jsou se kosatky vyskytují, už neloví; za náklady spojené s vyplutím na moře to zkrátka nestojí.

K této změně došlo kolem celé Aljašky, nejvíce ale právě v Beringově moři. Podle nejnovějších studií v těchto vodách žije asi 1475 kosatek. Jejich zaměření na rybářské lodě se už věnoval biolog Dana Hanselman z NOAA. Podle jeho práce se počet útoků kosatek na rybářské úlovky v letech 2000–2008 výrazně zvýšil, od té doby je stav značně proměnlivý – právě proto, že řada rybářů už na lov rezignovala.