Největší letadlo světa bude nosit rakety do vesmíru. Jeho testování začalo

Výrazné snížení cen za dopravu materiálů na oběžnou dráhu – to je hlavní smysl existence letadla s rozpětím křídel 117 metrů.

Letadlo Stratolaunch systems
Zdroj: Stratolaunch Systems

Americká společnost Stratolaunch Systems, za kterou stojí spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, začíná v Kalifornii s pozemními zkouškami svého obřího nosiče raket. Letoun, který by měl vypouštět kosmické rakety z výšky zhruba 12 kilometrů, je s rozpětím křídel 117 metrů vůbec největším letadlem na světě. Váží 226 769 kilogramů, patří tedy současně i mezi nejtěžší letadla na světě.

Letadlo je dlouhé 75 metrů a vysoké 15 metrů. První ze série testů je zkouška tankování, následovat budou další zkoušky včetně pojezdových, poté společnost přikročí ke zkušebním letům. První start s vypuštěním rakety je naplánován na rok 2019. Tento gigantický letoun se dvěma trupy je vybaven šesti motory, které používá například Boeing 747 zvaný Jumbo Jet. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru.

Zatím se předpokládá, že letoun bude vypouštět rakety Pegasus, za nimiž stojí společnost Orbital ATK. Zmíněná raketa je navržena tak, aby mohla startovat právě z podvěsu speciálních letounů. Hlavní výhodou startu z letadla by měla být cena: díky tomu, že se dostane tímto způsobem nad 10 kilometrů, může sama raketa ušetřit obrovské množství paliva.

Srovnání velikosti letadel
Zdroj: Wikimedia Commons