Mrtvá kosatka měla v těle extrémní množství jedovaté chemikálie. Je to problém pro celý druh

Před rokem bylo na skotských březích nalezeno tělo mrtvé kosatky, jedné z posledních v britských vodách – místní jí říkali Lulu. Vědci nyní zveřejnili zprávu o tom, jaké byly příčiny její smrti.

Původní zprávy říkaly, že kosatka se zamotala do sítí, ale pitva ukázala, že její tělo bylo plné „šokujícího množství PCB“. PCB neboli polychlorované bifenyly jsou chemikálie, které se usazují v tělech velkých savců a působí v nich řadu změn. Podle vědců patřila koncentrace nalezená v těle kosatky k těm úplně nejvyšším, jaké kdy byly v živém organismu naměřeny.


Stádo kosatek, k němuž Lulu patřila, má nyní již jen osm kusů; biologové se bojí, že podobně jako tato samice jsou otrávené i ostatní. Kontaminované kosatky mohou mít dlouhodobé zdravotní problémy, chemikálie jako PCB mohou vést i k jejich neplodnosti. Dr. Andrew Brownlow, který pitvu kosatky vedl, oznámil v tiskové zprávě, že úroveň PCB byla v jejím těle dvacetkrát vyšší, než je bezpečná úroveň pro tak velká zvířata. „To z kosatek dělá jedny ze zvířat nejvíce kontaminovaných polychlorovanými bifenyly a současně nám to klade otázku, zda mohou kosatky s takovým postižením vůbec dlouhodobě přežít.“

Dr. Brownlow popsal: „Hranice, kde zřejmě nastává nějaký fyziologický efekt, se pohybuje mezi 20–40 miligramy PCB na kilogram hmotnosti. Lulu měla 957 miligramů na kilogram.“ Lulu měla v době smrti přibližně 20 let, na kosatku tedy byla ještě relativně mladá – samice se mohou dožívat až 90 roků. Na savce je to však věk značně vysoký, právě proto se v jejím organismu mohlo nashromáždit takové množství. U Lulu se mohla otrava PCB projevit například tím, že nemohla mít potomky – což potvrdila analýza jejích rozmnožovacích orgánů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Konec cvičených kosatek

PCB také poškozuje mozek. Právě to mohlo být podle biologů příčinou smrti Lulu. „Kosatky jsou velmi inteligentní a obratné, Lulu strávila většinu života právě nedaleko místa, kde zemřela,“ naznačil Brownlow. Nemělo by se jí tedy stát to, co se přihodilo Lulu – zapletla se do rybářských sítí, kde uvízla a zemřela. Něco takového se kosatkám normálně nestává.

PCB ničí mořský život – i když jsou zakázané

Polychlorované bifenyly podobným způsobem likvidují i lední medvědy. Během 80. a 90. let dvacátého století se v jejich orgánech nahromadilo obrovské množství těchto jedovatých chemikálií, popsala nedávno česká vědkyně Viola Pavlová z Hydrobiologického ústavu Akademie věd.

V práci zveřejněné v listopadovém čísle odborného časopisu Proceedings of the Royal Society B popsala, jaký vliv měly PCB na rozmnožovací schopnosti ledních medvědů na východě Grónska a na Špicberkách.

Video Medvědi vymírají
video

Česká vědkyně popsala, proč vymírají medvědi

PCB prokazatelně snižuje plodnost medvědích samců, čímž spouští takzvaný Aleeho efekt. To znamená, že pokud je populace nějakého druhů nízká, je pro jedince obtížné nalézt partnera nebo ochránit se před predátorem a počet narozených jedinců může být daleko nižší než počet nepřeživších a populace míří k vyhynutí.

Největší problém se ukázal u oblastí, kde neplodní samci mohli o samice soupeřit s těmi plodnými – pokud neplodní samci vítězili, stejně se populace nezvětšuje.