Startuje první očkování proti AIDS. Vakcíny se začnou testovat už tento týden

Jihoafrická republika (JAR) se chystá v polovině týdne spustit klinické testy nové experimentální vakcíny proti viru HIV. Pokud se prokáže její účinnost, mohla by být podle vědců „posledním hřebíčkem do rakve“ nemoci AIDS.

Pandemie AIDS začala v Kinshase
Zdroj: ČTK/AP Autor: Schalk van Zuydam

Studie nazvaná HVTN 702 má zahrnout 5400 sexuálně aktivních mužů a žen ve věku mezi 18 a 35 lety z patnácti různých míst v JAR. Půjde o nejrozsáhlejší a nejpokročilejší klinické testy vakcíny proti HIV, jaké se kdy uskutečnily v zemi, kde se denně nakazí virem HIV přes tisíc lidí.

„Společně s našimi současnými osvědčenými prostředky prevence proti HIV by mohla být bezpečná a účinná vakcína konečným hřebíčkem do rakve HIV,“ citovala agentura AP z prohlášení ředitele amerického Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) Anthonyho Fauciho.

Bez vakcíny bude Afrika trpět

„Dokonce i průměrně účinná vakcína by časem zmírnila břemeno nákazy HIV v zemích a národech s vysokou mírou nákazy HIV, jako je Jihoafrická republika,“ řekl Fauci.

Vakcína testovaná v rámci studie HVTN 702 je založena na zkouškách z roku 2009 v Thajsku, které prokázaly v 31,2 procentní účinnost v prevenci nákazy HIV po dobu 3,5 roku od očkování. Nová vakcína má poskytnout větší a dlouhodobější ochranu a byla upravena pro podtyp viru HIV, který převažuje v jižní Africe.

„Bude-li testovaná vakcína působit v JAR, může to dramaticky pozměnit postup pandemie,“ řekla Glenda Grayová, členka vedení Jihoafrické zdravotnické výzkumné rady.

Dobrovolníci pro chystanou studii, financovanou NIAID, budou namátkově rozděleni do skupiny, která bude dostávat vakcínu, a další, jíž bude dáváno placebo. Všichni účastníci dostanou pět injekcí za rok.