Začátek května byl na Rychnovsku ve znamení turistických pochodů. Prvního května si do přírody vyšlápli příznivci tří studánek, v sobotu 5. května pak milovníci pochodu Přes tři hrady.
Obě akce měly ale jedno společné, na přípravě se podíleli lidé z občanského sdružení Má vlast, můj domov ze Záměle.
Sobotní jarní počasí vylákalo do přírody tisíce lidí. Mezi nimi byly také čtyři desítky turistů – malých i velkých, kteří vyrazili na tradiční akci otevírání studánek v okolí Jahodové hory ležící v podhůří Orlických hor. Turisté tuto akci navštěvují proto, aby vzdali hold čisté vodě ze studánky, která není chemicky upravená a je přírodní. Účastníci výšlapu na trase dlouhé okolo deseti kilometrů navštívili dohromady osm studánek, některé mimo běžné turistické trasy hluboko v lese, jiné zase na poutních místech.
Začátkem září proběhl už 53. třetí ročník soutěže amatérských filmařů 'Rychnovská osmička'. Od filmařů z celé republiky, ale i z Německa, Polska, Slovenska a Slovinska přišlo celkem 78 snímků, z nichž se 54 dostalo do soutěže. Filmy poté hodnotila odborná porota ve složení Eugen Sokolovský, Petr Novotný a Cyril Podolský, o některých cenách ovšem rozhodovali i žáci základních a středních škol.
V pondělí v podvečer začalo v Kostelci nad Orlicí ME juniorů v softballu. Celý týden budou probíhat zápasy mezi pěti zúčastněnými týmy – domácí Českou republikou, Dánskem, Izraelem, Velkou Británií a Chorvatskem. Cílem české juniorské reprezentace je dosáhnout mety nejvyšší a turnaj vyhrát. Čeští hráči se také na zápas řádně připravili.
Tisíce milovníků letních festivalů dorazily ve dnech 9. – 11. června do Žamberka na Orlickoústecku, kde proběhl další ročník JamRocku. Organizátoři pro návštěvníky opět připravili nabitý program s více než čtyřmi desítkami koncertů, na dvou pódiích se tak během tří dnů představily nejlepší české kapely, nové hudební objevy a nechyběly ani zahraniční hvězdy.
Ve čtvrtek a v pátek proběhla v na zámku Rychnově nad Kněžnou jedna ze sedmnácti celorepublikových bambiriád, kde se prezentovaly organizace zabývající se volným časem dětí a mládeže. Vzhledem k tomu, že ve východních Čechách proběhla bambiriáda jen ve třech městech, tak právě do Rychnova se přijely představit spolky a sdružení z celého podorlického regionu. Návštěvníci se díky tomu mohli mimo domácích organizací seznámit třeba s radioamatéry z Hradce Králové, s tanečními formacemi z Lanškrouna či Rtyně v Podkrkonoší. Jen během čtvrtka se do bambiriádního městečka přišlo podívat na dva a půl tisíce návštěvníků. Další stovky dětí přišly i v pátek, kdy se zhoršilo počasí.
David Langr - Rychnov nad Kněžnou
Nejčtenější zprávy
-
24. 5. 2012 22:40 AVÍZO: Staročeské máje vyvrcholí tento víkend v Zadní Třebani ...
-
24. 5. 2012 22:21 AVÍZO: Brdský kos a anděl s čertem na zámku Mníšku pod Brdy
-
24. 5. 2012 21:57 AVÍZO: Mělnická muzejní noc

