Solným pochodem přiměl Gándhí britské úřady jednat
Dillí – Dnešní den světu připomíná počátek solného pochodu, který vedl Mahátma Gándhí. Přesně 12. března roku 1930 vyrazil spolu s nevelkou skupinou aktivistů na dlouhou cestu do pobřežního města Dándí pro sůl. Během měsíčního pochodu se k nim nakonec přidaly tisíce Indů a zprávy o tom obletěly celý svět. Kampaň pořádaná v duchu občanské neposlušnosti byla předělem v indickém boji za nezávislost. Nevedla sice ke zrušení britského solného monopolu, přiměla však britskou vládu nepřehlížet požadavky zástupců indických stran a zasednout s Gándhím k jednacímu stolu.
Nejstarší indická strana se na výročním zasedání Indického národního kongresu v Láhauru usnesla, že cílem národního hnutí má být dosažení plné nezávislosti a vyzvala všechny Indy k účasti na hnutí občanské neposlušnosti. Vedení kampaně svěřil kongres hlasateli nenásilného odporu Móhandásovi Karamčandovi Gándhímu. Ten žádal indického místokrále barona Irwina o snížení nebo zrušení některých daní včetně daně solné a propuštění politických vězňů. Za hlavní cíl kampaně si Gándhí zvolil solnou daň, která se bezprostředně dotýkala každého Inda.
Gándhí přesvědčoval Indy, aby s Brity nespolupracovali
V březnu 1930 Gándhí vyrazil se skupinou devětasedmdesáti osob na cestu. Výchozím bodem protestního pochodu pořádaného Indickým národním kongresem byl ášram Sábarmatí ve městě Ahmadábád. Cestou k Arabskému moři Gándhí promlouval k desetitisícům Indů, které přesvědčoval o nutnosti zahájit nespolupráci s britskými úřady. Ty totiž ani po skočení první světové války nemínily udělit Indii větší nezávislost. Místo toho uplatňovaly ve své korunní kolonii politiku cukru a biče a na vzrůstající občanské nepokoje odpovídaly posilováním represivních zákonů. Zástupci indických stran naproti tomu žádali, aby se Indie stala britským dominiem podobně jako Kanada, Austrálie a Nový Zéland.
Protestní akce vyvrcholila 5. dubna na břehu moře, odkud si Gándhí odnesl špetku slané písčité půdy a symbolicky a nenásilně tak porušil zákon. Svým činem inspiroval tisíce Indů k podobným protestům, za což mnoho z nich, včetně Gándhího, skončilo ve vězení.
Vyhlášení nezávisloti ale trvalo dalších šestnáct let
Kampaň pořádaná v duchu občanské neposlušnosti byla předělem v indickém boji za nezávislost. Nevedla sice ke zrušení britského solného monopolu, přiměla však britskou vládu samolibě nepřehlížet požadavky zástupců indických stran a zasednout s Gándhím k jednacímu stolu. Na nezávislost si ale Indové museli počkat ještě šestnáct let.
Hlavní zprávy
-
VideoAdvokáti: Rath je na cele sám a stěžuje si na málo informací aktualizováno před 3 hodinami Praha - Před novináři dnes poprvé oficiálně vystoupili Rathovi právníci Adam Černý a Roman Jelínek. Podle nich zatím nikdo oficiálně nepožádal o Rathovo přeložení z Litoměřic do ... -
VideoBárta po návratu nechce usilovat o funkce, podpoří Johna vydáno před 1 hodinou Praha – Poslanec Vít Bárta po svém návratu do Věcí veřejných v ČT uvedl, že nehodlá nově kandidovat na jakékoliv vedoucí funkce. Plně prý podpoří Radka Johna v kandidatuře na ... -
VideoMladík z Břeclavi si napadení vymyslel, bál se reakce matky aktualizováno 23. 5. 2012 19:41 Břeclav - Patnáctiletý hoch z Břeclavi, kterého v polovině dubna údajně přímo na ulici napadla trojice mužů, si celý incident vymyslel. Zranění, kvůli nimž přišel o ledvinu, si ... -
VideoU Čáslavi havarovalo ruské letadlo, nefungoval mu podvozek aktualizováno 23. 5. 2012 19:10 Praha - Na letišti u Čáslavi dnes při přistání havaroval ruský vojenský letoun. Letadlu se při přistání nevysunul podvozek, sjelo z dráhy a začalo hořet. Na palubě bylo 23 lidí, ...
Další v rubrice
-
před 15 minutami AI: Svět loni promrhal šanci na změnu
-
Videopřed 1 hodinou Švýcaři o kousek šoupli starou továrnu
-
Videopřed 3 hodinami Egypťané se dnes k urnám zrovna nehrnuli
-
před 3 hodinami São Paulo se rekordně ucpalo
Nejčtenější v rubrice
- 22. 5. 2012 18:09 Zahynul člen expedice Lhotse 2012 Milan Sedláček
- 22. 5. 2012 11:56 Západní Bulharsko zasáhlo v noci silné zemětřesení
- 23. 5. 2012 17:57 Nový čínský standard: Dvě mouchy na jeden záchod
- 22. 5. 2012 19:48 Organizátoři Eura 2012 jsou prý připraveni, nedostatky však jsou
- 22. 5. 2012 19:17 Vojáci NATO z Afghánistánu odcházejí, školáků se zmocňuje Taliban
- 22. 5. 2012 18:35 Falešné čínské součástky ohrožují vybavení americké armády

