"Tulení suši" kanadské guvernérky vyvolalo uznání i pobouření
Ottawa - Kus syrového tuleního srdce snědla na veřejnosti generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová. Tímto netradičním způsobem chtěla vyjádřit solidaritu s tradičním inuitským lovem tuleňů a zároveň protest proti zákazu dovozu tuleního masa z Kanady a Grónska do EU. Ten by měl vstoupit v platnost 25. června poté, co ho převážnou většinou hlasů schválil Evropský parlament kvůli krutému způsobu lovu a ubíjení těchto zvířat. Svým gestem si Jeanová získala uznání domorodé komunity, ale také silnou kritiku ochránců zvířat. Generální guvernérka zastupuje hlavu Kanady, jíž je britská královna.
Jeanová si na pondělní tradiční slavnosti před stovkami Inuitů v Rankin Inletu v severní provincii Nunavut nejdříve tradičním nožem uřízla plátek tuleního masa a pak snědla kousek syrového srdce. "Je to lahodné, jako suši. A velmi bohaté na proteiny," řekla do televizních kamer. Zdůraznila, že lov na tuleně je tradiční součást životního stylu Inuitů - nic nehumánního.
Národní předák Inuitů Mary Simon guvernérčino gesto vřele uvítal a prohlásil, že v něm vidí uznání inuitské kultury. "Lovíme tuleně a další arktické živočichy už tisíce let. Lovit je a jíst je není nic bizarního ani odporného, jak to tvrdí nátlakové skupiny, které s lovem nesouhlasí," dodal prezident hlavní inuitské národní organizace Tapiriit Kanatami. Barbora Sleeová z bruselského fondu na ochranu zvířat, která se angažuje v kampaních proti lovu tuleňů, naopak prohlásila, že je gestem kanadské guvernérky znechucena.
Ochránci zvířat mají za to, že každoroční lovy tuleňů v Kanadě jsou kruté, praktikované bez jakéhokoli dohledu a navíc prý přinášejí jen malý ekonomický zisk. Kanadské úřady a rybáři naopak tvrdí, že lov je obhajitelný, humánní a izolovaným komunitám přináší dostatečné výnosy.
Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.
Hlavní zprávy
-
VideoEuro za míň než dolar? Možná už brzy aktualizováno před 1 hodinou Praha – Kurz eura se v tomto týdnu dostal na dvouletá minima. Velké investiční fondy se totiž bojí dalšího šíření dluhové krize i možného odchodu Řecka z eurozóny a ještě ... -
VideoHasiči už dostali požár u Bzence pod kontrolu aktualizováno před 27 minutami Bzenec – Jihomoravským hasičům se po více než 24hodinovém boji s mohutným lesním požárem podařilo dostat pod kontrolu. Nyní se již nejrozsáhlejší požár, který zasáhl Česko v ... -
Státní zastupitelství bude řešit lež chlapce z Břeclavi aktualizováno před 3 hodinami Břeclav - Státní zastupitelství se bude zabývat tím, zda patnáctiletý chlapec z Břeclavi lží o tom, že jej brutálně zbili tři Romové, neporušil zákon. Podle břeclavské okresní ... -
VideoŘíct Londýnu "Goodbye". Skotsko zahájilo kampaň za nezávislost vydáno před 2 hodinami Edinburgh - V Edinburghu dnes oficiálně začala kampaň usilující o vystoupení Skotska ze svazku Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Iniciátorem snah o odtržení od ...
Další v rubrice
-
před 3 minutami Baku hostí Eurovizi a zatýká protivládní demonstranty
-
před 16 minutami Šály, vlajky a vuvuzely do Osvětimi nepatří
-
Videopřed 1 hodinou Soukromá raketa se úspěšně spojila s ISS
-
Videopřed 1 hodinou Nečas se setkal s papežem, restituce nechce odkládat
Nejčtenější v rubrice
- 24. 5. 2012 20:40 Rusové v Čáslavi vyšetřují nehodu svého letadla
- 24. 5. 2012 08:25 Kaskadér v obleku netopýra skočil bez padáku
- 23. 5. 2012 17:57 Nový čínský standard: Dvě mouchy na jeden záchod
- 24. 5. 2012 16:09 Soukromá kosmická loď cvičně minula ISS, vrátí se zítra
- 25. 5. 2012 17:07 Nečas se setkal s papežem, restituce nechce odkládat
- 23. 5. 2012 23:17 Švýcaři o kousek postrčili starou továrnu

