Nejsme Írán - o jaderném programu s nikým jednat nebudeme, hlásí KLDR

Pchjongjang - Severní Korea nehodlá diskutovat se Spojenými státy ani jinými mocnostmi o svém jaderném programu a nenechá si diktovat, co je dobré a co ne. Pchjongjang tak reagoval na jadernou dohodu, kterou mocnosti uzavřely s Íránem. Severokorejský komunistický režim právě kvůli svému jadernému programu čelí rozsáhlým sankcím ze strany USA, EU a OSN.

USA a dalších pět světových mocností uzavřely minulý týden historickou dohodu s Íránem, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních sankcí ochromujících íránskou ekonomiku. Rada bezpečnosti OSN v pondělí jednomyslně dohodu schválila a přijala rezoluci, která rušení sankcí umožní. Poslední slovo pro jejich uvolnění má Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má zajistit dohled nad plněním dohody.

Severokorejský nukleární program je „zásadním odstrašujícím prostředkem“ namířeným proti zahraniční politice Spojených států, které považují KLDR za nepřátelskou zemi, konstatovalo severokorejské ministerstvo zahraničí. „Je nelogické srovnávat naši situaci s dohodou o íránském jaderném programu, protože my jsme nepřetržitě vystaveni provokativnímu nepřátelství americké armády, včetně masivních vojenských cvičení nedaleko našeho území a mohutné jaderné hrozby,“ píše se v prohlášení, které zveřejnila severokorejská média. „Nemáme ani v nejmenším zájem vést dialog o jednostranném zmrazení našeho jaderného programu nebo o tom, že bychom se vzdali našich atomových zbraní - a už vůbec ne se Spojenými státy,“ dodává se v prohlášení. „Jsme jednoznačně jaderná mocnost a jaderné mocnosti mají své vlastní zájmy.“

Přijďte se kouknout na naši biotechnologickou továrnu, zve KLDR americkou vládu a Kongres

Severní Korea před několika dny pozvala vládu amerického prezidenta Baracka Obamy a Kongres k návštěvě biotechnologické továrny v Pchjongjangu, aby se na vlastní oči přesvědčili, že se tu nevyrábějí smrtící biologické zbraně včetně sněti slezinné - antraxu. Kim Čong-unův režim tak reagoval na zprávu americké nezávislé zbrojní expertky Melissy Hanhamové z Montereyského ústavu pro mezinárodní studie, podle níž pchjongjangský biotechnologický institut slouží jako „továrna k výrobě dávek antraxu v množství použitelném pro armádu“.

„Tisíc párů uší se nevyrovná dvěma očím,“ citovaly severokorejské sdělovací prostředky mluvčího národní obranné komise KLDR. „Přijeďte sem - hned a se všemi 535 členy Sněmovny reprezentantů a Senátu, stejně jako se svými pitomými ministry a jejich náměstky, kteří mohou ochraptět, jak ječí po nových sankcích.“

Hanhamová ke svému závěru dospěla po prostudování fotografií pořízených při nedávné návštěvě Kim Čong-una v institutu. „Zařízení na výrobu biologických zbraní je velmi těžké odhalit a sledovat, právě kvůli jejich dvojímu účelu,“ dodala. „Vzhledem ke známé severokorejské historii výroby biologických zbraní je těžké vyhnout se závěru, že tento ústav má sloužit k výrobě antraxu. A pokud k němu toto zařízení není využíváno nyní, může tomu tak být už v blízké budoucnosti.“

KLDR o omezení jaderného programu jednat nebude (zdroj: ČT24)
Vydáno pod