S volbami se otec Le Penové může rozloučit, označil ji totiž za zrádkyni

Paříž - Ve Francii se vyhrotily spory mezi šéfkou nacionalistické Národní Fronty (FN) a jejím otcem, který stranu zakládal. Marine Le Penová dnes zablokovala otcovu kandidaturu v letošních regionálních volbách. Le Penová se tak rozhodla poté, co její otec jako doživotní čestný předseda strany v rozhovoru pro extremistický týdeník Rivarol trval na krajně pravicovém zaměření strany a svou dceru označuje za zrádkyni. „Zdá se, že Jean-Marie Le Pen skutečné přistoupil na strategii mezi spálenou zemí a politickou sebevraždou. Vzhledem k této situaci jsem Jeana-Marieho Le Pena informovala, že budu proti jeho kandidatuře v regionálních volbách na konci roku,“ vysvětlila šéfka strany.

Před necelým rokem při volbách do Evropského parlamentu přitom ve svém volebním obvodu Paca Le Pen získal 33 procent hlasů a měl zde podle dosavadních plánů letos v prosinci vést kandidátku Národní fronty.

Už výběr týdeníku Rivarol, který má blízko k neonacistickým tezím, ajehož vydavatel byl v minulosti odsouzen za antisemitismus, svědčí o otcově úmyslném útoku na dceru. Rozhovor také poskytl bez jejího vědomí. „Člověk bývá zrazen jen svými lidmi,“ řekl Le Pen na adresu dcery v rozhovoru, který má list veřejnit ve čtvrtek.

Místopředseda FN Florian Philippot dnes reagoval na vývoj situace tvrzením, že „politický rozchod s Jeanem-Mariem Le Penem je už úplný a definitivní“. Podobně se vyjádřil další místopředseda strany a životní partner Le Penové Louis Aliot. List Rivarol navíc označil za „antisemitskou slátaninu“.

Jean-Marie Le Pen
Zdroj: ČT24/ČTK/ABACA/Colomer Eric

„Jsme v otevřeném konfliktu s Marine Le Penovou a máme hluboké politické neshody s novým vedením FN. Je tedy pravda, že už samotné poskytnutí rozhovoru našemu listu je politickým vzkazem,“ řekl týdeníku Le Nouvel Observateur ředitel Rivarolu Jérôme Bourbon. Le Penovou již v minulosti označil za „ďábla, naprostou nepřítelkyni ve všech směrech“.

Marine Le Penová převzala vedení FN od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitská i krajně pravicová a rozšířit její voličskou základnu. To se jí vzhledem k výsledkům různých voleb v minulých letech zjevně daří. FN loni například vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo a podle průzkumů má naději postoupit z prvního kola do rozhodujícího duelu dvou nejsilnějších kandidátů.

Marine Le Penová ve volební místnosti
Zdroj: Michel Spingler/ČTK/AP

Le Pen v rozhovoru vyjádřil podporu zastáncům někdejšího vichystického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Ve FN mají mít podle něj také místo lidé, kteří jsou pro vrácení Alžírska Francii. Za provokaci označují média i jeho tvrzení, že „jsme na všech úrovních řízeni přistěhovalci a dětmi přistěhovalců“ a že k záchraně „světa bílých“ je nezbytně nutné být zadobře s Ruskem.

Šestaosmdesátiletý Le Pen začal vyhrocovat spory kolem FN v posledních týdnech. Mezi jiným v televizním rozhovoru znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen „detaily historie“. Le Penová následně prohlásila, že s jeho slovy hluboce nesouhlasí. S otcem se otevřeně střetla již loni v létě. Tehdy Le Pen pobouřil veřejnost dalším zjevně antisemitským výrokem.