Poblíž Calais se srazil tanker s nákladní lodí

v Lamanšském průlivu poblíž Calais se srazila nákladní loď s plně naloženým tankerem. Incident se zřejmě obešel bez zranění i případných ekologických škod. Tanker je nicméně
natolik poškozen, že nemůže manévrovat. Má být odtažen do přístavu v Belgii nebo Nizozemsku.

Kanál La Manche je jednou z nejfrekventovanějších námořních cest
Zdroj: Reuters

Víc než 180 metrů dlouhý tanker Seafrontier se 38 tisíci tunami benzinu se střetl s 224 metrů dlouhou nákladní lodí Huayan Endeavour, která nepřepravuje žádný náklad. Obě plavidla plují pod vlajkou Hongkongu.

K nehodě podle centra došlo přibližně 33 kilometrů od města Dunkerque v britské zóně. Podle agentury AFP se tak stalo na linii mezi městy Calais na severu Francie a Ramsgate, které leží východně od Douvres na britském pobřeží.

Seafrontier, na jehož palubě je 27 členů posádky, nelze po srážce ovládat. Helikoptérou na něm byli vysazeni tři francouzští experti, kteří mají rozhodnout o dalších krocích.

Podle listu The Independent bude loď odtažena na opravu do Belgie nebo Nizozemska. Na druhé straně 22členná posádka lodě Huayan Endeavour sdělila, že jejich plavidlo může dál bez problémů plout.

Calaiská úžina je podle AFP nejrušnější námořní cestou na světě. Každý den ji využije více než 400 obchodních plavidel, což je čtvrtina světové námořní dopravy. Kromě toho se tam vyskytují i rybářské a rekreační lodě.

/*json*/{"map":{"lat":51.09378689218494,"lng":1.676790100097616,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/