Francouzský generál prý využíval stíhačku k víkendovým cestám domů

Kuriózní obvinění řeší vedení francouzské armády. Respektovaný generál Richard Reboul prý opakovaně využíval stíhací letoun k přesouvání do svého domova v Provence. Od loňského srpna tak učinil údajně desetkrát.

Generál využíval k přesunu lehký bojový letoun Alpha Jet
Zdroj: ČTK/AP

Zprávu přinesl satirický týdeník Le Canard Enchainé, podle něhož generál létal z Bordeaux do městečka Salon-de-Provence. Po silnici jsou obě místa vzdálena zhruba 600 kilometrů, bez výraznějších kolon se cesta dá ujet za pět až šest hodin.

Při cestě vlakem je nutné přidat hodinu navíc, letadlo zvládne trasu za jednu hodinu plus půlhodinu cesty z letiště v Marseille. Nejpohodlnější variantu ale podle týdeníku zvolil právě Reboul: konkrétně stíhací bitevní letoun.

Právě toto proudové letadlo zřejmě několikrát využil k přesunu mezi vojenskou výcvikovou základnou a svým statkem v Provence.

Ministerstvo obrany proto začalo ihned vyšetřovat celou věc jako možné zneužití veřejných prostředků. Týdeník navíc přišel s tím, že o minulém víkendu generál Reboul použil za stejným účelem přepravní letadlo TBM-400, které pilotují běžně dva lidé.

Jedna cesta stála až 420 tisíc korun

Letoun Alpha Jet vyrábí společně francouzská společnost Dassault a německý Dornier. Jde o lehčí bojový letoun, často využívaný k výcviku pilotů. Stejný typ používají také akrobatičtí letci.

Francouzská média už spočítala, že každý z víkendových přesunů mohl stát armádu – a potažmo daňové poplatníky – až 16 tisíc eur (přes 420 tisíc korun). Cesta vlakem i se zpáteční jízdenkou či letenka s nízkonákladovou společností by vyšla kolem 200 eur.

Reboul je bývalý stíhací pilot a dlouholetý druhý nejvyšší člen vzdušných sil. V květnu se po smrti velitele stal jeho nástupcem v čele samotného útvaru.