Trump i demokratický kongresman viní Obamu, že nezakročil proti vměšování Ruska

Někdejší americký demokratický prezident Barack Obama věděl o ruském vměšování do americké předvolební prezidentské kampaně už před listopadovými volbami a měl proti němu zakročit dříve a důrazněji. Shodli se na tom v neděli současný republikánský prezident Donald Trump a významný demokratický kongresman Adam Schiff.

Video Události
video

Události: Trump obvinil Obamu, že o ruském vměšování věděl a nezakročil

„Měl proti tomu něco udělat,“ řekl podle BBC Trump v rozhovoru pro televizi Fox News, který se bude vysílat v neděli večer. „Obamova vláda věděla dlouho před volbami o ruském vměšování a neudělala nic. PROČ?“ napsal Trump na svém twitterovém účtu.

Podle listu The Washington Post informovala americká tajná služba CIA Obamu už v srpnu o přímém zapojení ruského prezidenta Vladimira Putina do kybernetických útoků, které se údajně snažily ovlivnit volby ve Spojených státech.

Obama ale podle listu nechtěl tyto poznatky před volbami zveřejnit, prý aby nenarušil důvěru veřejnosti v americký volební systém. Navíc byl tehdy přesvědčen, že volby vyhraje demokratka Hillary Clintonová.

„Obamova vláda měla udělat mnohem více, jakmile bylo jasné, že Rusko se nejenže vměšuje, ale že je to řízeno z nejvyšších kruhů v Kremlu,“ řekl v rozhovoru se stanicí CNN demokratický kongresman AdamSchiff, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby.

Spolu s Dianne Feinsteinovou, která je členkou podobného výboru v Senátu, Schiff v září přišel s neobvyklým veřejným prohlášením, v němž odsoudil Rusko za hackerské útoky.

„Museli jsme si to ověřit u zpravodajské komunity, ale tento krok jsme udělali proto, že se nám nepodařilo přimět vládu, aby to udělala sama,“ řekl teď Schiff.

Obamova vláda až měsíc po volbách vyhlásila nové hospodářské sankce a sankce na dvě ruské zpravodajské služby za jejich údajné zapojení do kybernetických útoků. Podle Schiffa ale přišly tyto sankce příliš pozdě a byly příliš slabé.