Pokusíme se vyvolat nové volby, oznámil Corbyn. Na Glastonbury byl za hvězdu

Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Jeho strana vyšla z hlasování, které se konalo 8. června, posílena, zatímco konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vyhráli, ale v parlamentu ztratili většinu. Svou vládu tak bude muset Mayová opírat o podporu severoirských unionistů z DUP. „Pokusím se vynutit předčasné všeobecné volby,“ potvrdil Corbyn svůj plán listu Daily Mirror. Opozičního předáka v sobotu mohutně uvítali návštěvníci hudebního festivalu Glastonbury.

Video Zprávy v 10
video

Británie: Corbyn chce nové volby

Předseda Labouristické strany také řekl, že považuje za „nesmyslné“, když se šéfka vlády může udržet u moci, přestože „zřejmě není schopná dohodnout se dva týdny po volbách (na podpoře) s DUP (stranou severoirských unionistů)“. 

Konzervativní strana ministerské předsedkyně má nyní v 650členné Dolní sněmovně jen 317 poslanců. K získání většiny v této parlamentní komoře proto potřebuje podporu deseti zákonodárců malé konzervativní severoirské strany DUP.

Dosavadní jednání mezi konzervativci a unionisty však zatím k uzavření žádné dohody nevedla. Vláda by tak 29. června nemusela uspět při plánovaném hlasování sněmovny o důvěře.

Jeremy Corbyn na hudebním festivalu Glastonbury
Zdroj: ČTK/ZUMA/I-Images
Autor: I-Images

Corbyn poté, co vláda 21. června předložila svůj program, oznámil, že je připraven Mayovou vystřídat. „Jsme připraveni vytvořit menšinový kabinet, jestliže se vláda zhroutí, což se klidně může stát,“ prohlásil před poslanci. 

V pátek Corbyn poprvé v průzkumech předstihl Mayovou. V odpovědi na otázku, který politik by nejlépe vykonával úřad předsedy vlády, mu podle agentury YouGov dalo hlas 35 procent dotázaných, zatímco Mayové 34 procenta. Následovalo Corbynovo prohlášení o snaze prosadit nové předčasné volby.

Glastonbury miluje Corbyna

Sílící podporu Corbynovi potvrdili účastníci světoznámého hudebního festivalu Glastonbury, kam opoziční předák zavítal. Podle některých médií ho lidé vítali jako rockovou hvězdu, skandovali jeho jméno a měli v rukou transparenty s nápisem „Miluji Jeremyho Corbyna“.

Vůdce labouristů vyšel na hlavní pódium a před diváky hovořil o ženských právech, brexitu, globálním oteplování i o nedávném požáru bytového věžáku Grenfell Tower. Politik, který je oblíbený u mladých voličů, dostal za úkol uvést americké hiphopové duo Run The Jewels.

Fanoušci Jeremyho Corbyna na hudebním festivalu Glastonbury
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Grant Pollard