Sesuv půdy v Číně

Sesuv půdy v Číně pohřbil více než stovku lidí. K závalu došlo ráno, lidé ještě spali

Po rozsáhlém sesuvu půdy ve vesnici Sin-mo v provincii S'-čchuan na jihozápadě Číny se pohřešuje více než sto osob. Dosud byla ze závalu a trosek domů vyproštěna těla patnácti obětí a nejméně pět lidí se zatím zachránilo. 

Podle agentury AP sesuv v jihozápadní části Číny zasáhl 46 domovů. Čínská média uvádí, že se neštěstí stalo v oblasti, kterou hojně navštěvují čínští turisté.

Zda mezi zasypanými lidmi jsou také cizinci, není jasné. Nepotvrdily se předchozí zprávy, že je pohřešováno nejméně 141 osob.

Podle S'-čchuanského deníku, citovaného agenturou AP, záchranáři vyprostili ze závalu tři lidi, z nichž dva jsou živí. Týž list napsal, že se zachránila i tříčlenná rodina s malým dítětem, která stačila utéct, když se zával dostal k jejich domu. Jiná média uvádějí, že se zatím podařilo najít živou jen jednu rodinu, podle dalších jsou zachráněné dvě tříčlenné rodiny s malými dětmi a jsou v nemocnicích. 

„Zachránilo nás naše dítě,“ řekl podle agentury DPA v místní televizi zachráněný muž, který leží v nemocnici. Vylíčil, že brzy ráno musel vstát, aby se postaral o dítě, které plakalo. Přitom si všiml řítící se laviny. „S ženou jsme popadli dítě a utíkali. Málem nás to smetlo, ale nakonec jsme přežili,“ dodal.

„K závalu došlo brzy ráno, lidé ještě spali. Proto je počet obětí tak vysoký. Záchranáři odhrabují bahno a snaží se odvalit kameny, protože při sesuvu se zhroutila část skály. Už se ale stmívá a nedá se očekávat, že by došlo k dalšímu úspěchu,“ uvedla v poledne středoevropského času zpravodajka ČT v Číně Barbora Šámalová s odkazem na nalezení několika lidí.

Úřady města Mao-sien podle agentury AFP na sociálních sítích oznámily, že byla nalezena těla tří mrtvých obyvatel a že se stále pátrá po 112 nezvěstných osobách.

Video Události
video

Tragické následky sesuvu půdy v jihozápadní části Číny

Deště rozmočily půdu, k neštěstí přispěl i nedostatek stromů

Sesuv půdy z hor zasáhl vesnici Sin-mo v oblasti Mao okolo 6:00 místního času. Půda zasypala i dvoukilometrovou část místní řeky. Záchranných operací se podle čínské televize CCTV účastní asi 500 lidí.

Představitel místních záchranářů Wang Jung-po státní televizi CCTV řekl, že z hory se sesunuly tři miliony krychlových metrů horniny s kamením, jež se rovnají více než tisícovce padesátimetrových plaveckých bazénů.

Zával s troskami domů prohledává několik stovek policistů, vojáků, hasičů i dobrovolníků. Na místo neštěstí podle agentury Nová Čína míří dalších 500 záchranářů s pátracími psy, léky a další zdravotnické potřeby tam dopravují vrtulníky.

Neštěstí způsobily vydatné deště, které rozmočily hlínu na horských stěnách. K neštěstí podle policie přispěl nedostatek stromů, jejichž kořeny by takto rozsáhlému sesuvu mohly pomoci zabránit.

Čína se potýká se silnými dešti každé léto. Mnohdy je provází povodně a sesuvy půdy. K nejhorší události v provincii S'-čchuan došlo v roce 2008. Tehdy zemřelo při zemětřesení na 87 tisíc lidí.