Pět stovek ukrajinských vojáků spáchalo po návratu z Donbasu sebevraždu

Přibližně pět set ukrajinských vojáků, kteří se účastnili protiteroristických operací na východoukrajinském Donbasu, spáchalo poté sebevraždu. Informoval o tom list Ukrajinská pravda s odvoláním na ukrajinského ministra vnitra Arsena Avakova. Podle něj Ukrajině hrozí stejný scénář, jakým si prošly Spojené státy, kde si po vietnamské válce vzalo život několik tisíc bývalých vojáků.

Vojáci ukrajinské armády v Doněcké oblasti
Zdroj: ČTK/EAST NEWS/ENPOL

Ministr poznamenal, že podle mezinárodního standardu přibližně 90 až 95 procent vojáků, kteří se vrátí z vojenských operací, mají zdravotní a sociální problémy. Třetina z nich pak trpí posttraumatickým syndromem, kvůli kterému často spáchají sebevraždu.

„Podle informací mezinárodního centra pro lidská práva La strada Ukraina se už v roce 2015 počet rodin veteránů z Donbasu, ve kterých dochází k domácímu násilí, zvýšil až osminásobně,“ řekl Avakov. Bojových operací na východě Ukrajiny se přitom zúčastnilo přibližně 280 500 Ukrajinců.

Ministr dodal, že počet lidí, kteří trpí posttraumatickým syndromem, může být až několikanásobně vyšší. Podle něj je totiž potřeba započítat i lidi, kteří byli v důsledku bojů nuceni region opustit, nebo v něm ještě stále žijí. 

Ukrajinská vláda by podle Avakova měla vypracovat komplexní celostátní program, který by zmírnil negativní důsledky posttraumatického syndromu jakožto sociálního jevu. „Z hlediska společenského válka končí pouze tehdy, kdy se její poslední voják začlení zpět do společnosti,“ upozornil ministr.

Konflikt na východě Ukrajiny si vyžádal více než 10 000 lidských životů, bezmála třetinu tvoří civilisté. Dalších více než 23 900 lidí se od vypuknutí bojů zranilo. Pozorovatelská mise dále zaznamenává neustálé porušování příměří na obou stranách demarkační linie.