Princ Philip byl z „preventivních“ důvodů hospitalizován

Manžela britské královny Alžběty II. Philipa převezli v úterý večer „z preventivních důvodů“ do nemocnice. S odvoláním na Buckinghamský palác o tom informují britská média. Princ je podle prohlášení v dobrém duševním rozpoložení. Královnina proslovu v parlamentu se však nezúčastnil, z čehož je prý „zklamán“.

Šestadevadesátiletý vévoda z Edinburghu Philip byl hospitalizován kvůli infekci způsobené dřívějším onemocněním, uvedl bez dalších podrobností mluvčí královského paláce.

V úterý se princ Philip po boku Alžběty II. účastnil dostihů v Ascotu, jeho středeční program byl ale kompletně zrušen. Do parlamentu královnu doprovodil její syn princ Charles.

Vévoda z Edinburghu princ Philip v nedávné minulosti trpěl srdečními potížemi, ale stále často vystupoval na veřejnosti.

Na počátku května oznámil, že bude své oficiální veřejné povinnosti vykonávat jen do srpna. Jakožto patron, předseda nebo člen více než 780 organizací bude princ Philip těmto subjektům nadále partnerem, ale nebude se aktivně účastnit oficiálních akcí.

Princ Philip se narodil na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Jako osmnáctiletý si začal vyměňovat dopisy s tehdy třináctiletou Alžbětou, která později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Svatbu měli v roce 1947.