„Špinavá“ bomba v přístavu se nepotvrdila. Nejen Američané ji ale vnímají jako velkou hrozbu

Americké bezpečnostní úřady na několik hodin evakuovaly přístav v jihokarolínském Charlestonu kvůli podezření, že na palubě lodě Maersk Memphis může být takzvaná špinavá bomba, tedy nálož obsahující radioaktivní materiál. Žádné nebezpečí ale zjištěno nebylo a poplach byl odvolán. Člověk, který hrozbu nahlásil, byl zadržen. Riziko použití špinavé bomby úřady nikdy nepodceňují a svět ji vnímá jako jednu z velkých hrozeb.

Video Horizont ČT24
video

Špinavé bomby jsou nejen pro Američany noční můrou

Pobřežní stráž nechala prozkoumat čtyři kontejnery, v nichž se měla bomba nacházet. Všechny kontejnery ale byly označeny jako bezpečné a přístav může dál fungovat bez omezení. „Zdroj, který hrozbu v charlestonském přístavu oznámil, byl úřady kvůli dalším výslechům zadržen,“ oznámila pobřežní stráž.

Případ vyšetřuje několik amerických bezpečnostních agentur včetně Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), povolána byla i národní garda státu Jižní Karolína. Kolem přístavu byla v okruhu zhruba 1,6 kilometru ustavena bezpečnostní zóna, která ale byla později odvolána.

Pobřežní stráž byla na možnou hrozbu upozorněna ve středu ve 20:00 místního času (čtvrtek 02:00 našeho času), zhruba dvě hodiny před očekávaným připlutím lodi do Charlestonu. Loď Maersk Memphis připlula z amerického přístavu v Newarku, předtím kotvila mimo jiné v ománském přístavním městě Salála.

/*json*/{"map":{"lat":32.780708295771504,"lng":-79.92429075770792,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Takzvaná špinavá bomba, tedy směs konvenční výbušniny a radioaktivního materiálu, například odpadu z jaderné elektrárny, představuje obrovské riziko. Svět špinavé bomby skloňoval naposledy loni, zejména po koordinovaných teroristických útocích v Bruselu. Tématem se zabýval také světový Summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu.

„Naštěstí, díky našim koordinovaným snahám, se zatím žádné teroristické skupině nepodařilo získat jadernou zbraň nebo špinavou bombu vyrobenou z jaderného materiálu. Ale víme, že Al Káida dlouho o tento materiál usiluje. Lidé zapojení do útoků v Paříži a Bruselu natáčeli vysokého manažera, který pracuje pro Belgické jaderné zařízení,“ uvedl v dubnu 2016 tehdejší americký prezident Barack Obama.

Po sesazení Kaddáfího panovaly obavy z Libye

Zvláštní riziko představují země nebo regiony, které se kvůli válkám a krizím propadly od relativní vyspělosti do zmatku a konfliktů. Experti sledovali s napětím také situaci kolem jediného libyjského jaderného reaktoru. Výzkumné centrum, které leží asi 20 kilometrů východně od metropole Tripolisu, se ale podle všeho podařilo zabezpečit i po pádu Kaddáfího režimu.

„Ano, kontaktovali nás před dvěma měsíci (z Mezinárodní agentury pro atomovou energii) prostřednictvím ministerstva zahraničí. Zjišťovali stav reaktoru. Ujistili jsme je, že vše je v pořádku,“ uvedl v září 2011 ředitel libyjského výzkumného centra Alahašmí Alabjád.

O tom, že nebezpečí špinavých bomb může být reálné, se ujistili v roce 2013 v Mexiku. Tamní policie zabavila ukradený radioaktivní materiál. V tomto případě šlo jen o omyl zlodějů, kteří ve zcizené dodávce našli nebezpečný náklad, zbavili jej ochranného obalu a manipulovali s ním, aniž by tušili, jakému riziku se vystavují. Radioaktivní Kobalt 60 patřil do gamanožů v nemocnici Tijuaně. A právě ten by se mohl stát ingrediencí špinavé bomby.

Velké obavy ale vyvolává i Severní Korea, která se stále snaží vyvinout kontinentální balistické střely.