Střelec u Mnichova zranil tři lidi. Podle policie zřejmě nešlo o terorismus

Nejméně čtyři lidé, včetně policistky a pachatele, byli ráno zraněni při přestřelce na nádraží příměstské dráhy u Mnichova. Muž vytrhl policistovi služební zbraň a postřelil jeho kolegyni a dva kolemjdoucí. Šestadvacetiletá policistka je zraněna na hlavě a její život je v ohrožení. Pachatel, kterým je sedmatřicetiletý Němec, byl také postřelen a po krátkém pokusu o útěk z místa činu byl zadržen. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by incident souvisel s terorismem. Vyšetřován je jako pokus o vraždu.

Policisté a sanitka blízko stanice Unterföhring
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Sven Hoppe

Dvojice policistů ráno na místo vyrazila kvůli rvačce dvou mužů v příměstské dráze. Když na nástupišti zjišťovali její okolnosti, napadl jeden z mužů vyšetřujícího policistu, který upadl a při souboji přišel o zbraň. Pachatel ji celou vystřílel, přičemž těžce zranil policistku, která podle všeho palbu opětovala, a postřelil dvojici kolemjdoucích. Ti se už podrobili operaci a prozatím zůstávají v nemocnici.

Pachatele, který pochází z Bavorska, zadrželi krátce po činu další policisté. Muž zraněný na zadnici jim nekladl odpor. Nyní je operován. „Jde o muže, který jednal sám a z osobních důvodů. Není tu politická nebo náboženská motivace,“ řekl mluvčí mnichovské policie Marcus da Gloria Martins.

Policisté teď zjišťují, jestli nebyl pachatel v době činu pod vlivem návykových látek. V minulosti ho policie vyšetřovala kvůli držení konopí. Policisté zatím nevědí, kde má muž bydliště.  

Policisté blízko místa činu
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Peter Kneffel

Policie po činu nádraží uzavřela a okolí zabezpečila. Na místo byly vyslány i speciální zásahové jednotky a vrtulník. Policie chce vyslechnout přes 200 lidí. Kdy bude stanice znovu zpřístupněna pro cestující, se zatím nedá odhadnout.

Obec Unterföhring leží zhruba deset kilometrů na severovýchod od Mnichova. Vede tudy jedna ze dvou tras příměstských vlaků na mnichovské letiště. V okamžiku střelby byly v bezprostřední blízkosti pachatele stovky cestujících.

Loni v květnu útočník na jiném nádraží příměstských vlaků u bavorské metropole, v Grafingu, nožem zabil jednoho člověka a další tři pobodal. Duševně nemocný 27letý muž není trestně odpovědný.