Spoléhám na shovívavost úřadů, říká český novinář zatčený v Thajsku

Český novinář Radan Šprongl, který byl před dvěma týdny zatčen na letišti v Thajsku, stále čelí obvinění za převážení vojenského materiálu. Žurnalista mířící do Iráku měl v zavazadle helmu a neprůstřelnou vestu, což thajské zákony nedovolují. Šprongl byl propuštěn na kauci a je vyšetřován na svobodě. Hrozí mu pět let vězení.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Šprongl v Thajsku čeká na soud

„Pevně doufám, že se to k soudu vůbec nedostane. Šest dní po mně se to stejné stalo britskému novináři. Bydlel tady 15 let, takže místní úřady zná. Vrátili mu už pas, ale obvinění nestáhli. Doufám, že se to nějak vyřídí, a děkuju, že se lidé u nás starají. Nevím, co bych si počal, kdyby se o mě kolegové novináři a česká diplomacie vůbec nestarala,“ řekl Šprongl ve vysílání ČT24.

Český novinář se po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet. „Nechal jsem si odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho, což do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje,“ popsal Šprongl krátce po zatčení pro Radiožurnál. Na letiště za ním přijel konzul Jaroslav Zamazal, ve spojení je i s velvyslancem Markem Libřickým.

Neprůstřelné vesty jsou podle thajského zákona považovány za zbraně a pro jejich držení je nutné povolení. „Bylo jim jasné (thajské policii, pozn.), že jsem novinář. Až se omlouvali, že to musí udělat. Hned potom přijel konzul. Česká diplomacie dělá, co může, a já se jim omlouvám, jaký jsem jim způsobil problém,“ uvedl Šprongl.

Novinář obratem zaplatil kauci 70 000 korun, na soud ale může čekat až dva měsíce.