Soud s Čechy v Turecku znovu odročili. V srpnu by už mohl padnout rozsudek

Soud se dvěma Čechy, kteří byli loni zatčeni v Turecku, byl odročen na 2. srpna. Oznámilo to české ministerstvo zahraničí. Jde už o druhé odročení soudního jednání, jehož začátek byl stanoven na 10. května.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas
Zdroj: ČT24

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi loni v listopadu na turecké hranici. Čelí obvinění z členství v kurdských milicích YPG, které bojují v Sýrii a jež Ankara řadí k teroristickým organizacím. Češi ale tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici.

Podle tureckého tisku dvojici hrozí až několikaletý trest vězení. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v polovině prosince řekl, že se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit. Podle dnešního oznámení Zaorálkova úřadu by měl být při příštím stání naplánovaném na 2. srpna již vynesen rozsudek. Jeho návrh nyní začne turecký soud připravovat.

Soud se koná v ovzduší napětí vyvolaném postojem ČR k masakru Arménů v Osmanské říši. Praha v dubnu události označila za genocidu, což Ankara kritizovala.