Auf Wiedersehen, loučí se tisk s odcházejícím papežem

Vatikán – Světový tisk reaguje na včerejší překvapivé rozhodnutí Benedikta XVI., který oznámil, že koncem února odstoupí z čela katolické církve. Vedle hodnocení papežova působení ale média nastolují otázky, na které teď bude muset hledat Vatikán odpovědi. Kdo bude řídit církev, ke které se po celém světě hlásí 1,2 miliardy katolíků?

„Nabídka volného místa: Hledá se nový vůdce pro 1,2 miliardy katolíků,“ zní titulek The Independent, který se spíše podobá inzerátu. List přitom tvrdí, že papežovo oznámení uvrhlo církev „do bouře“. Bulvární The Sun se s papežem loučí: „Auf Wiedersehen“. „Teologicky i politicky byl (Benedikt) pokračováním Jana Pavla II., s jeho přednostmi i vadami,“ usoudil britský The Guardian

Kommersant:

„Katolický svět je v šoku. Teď hlavní otázka zní, kdo se stane nástupcem a zda dokáže (či bude chtít) provést reformy, o nichž hovoří mnozí katolíci.“

Tisk o odchodu papeže
Zdroj: ČT24

Podle Le Figaro papež „cítil, že výzvy stojící před současnou církví přesahují jeho síly“. Rozhodnutí otevírá i novou éru v dějinách moderní katolické církve již tím, že konkláve volící novou hlavu církve se bude konat za života odstupujícího papeže. „Nikdo se nikdy nedozví, zda Benedikt XVI. skončil kvůli fyzické či metafyzické únavě. Zda tělo bylo už příliš slabé a neskýtalo potřebnou sílu k plnění úkolu. Anebo, zda to byla duše, která už nevěřila…,“ přemítá Libération

Otázku, kdo bude Benediktovým nástupcem, pak zahraniční tisk probírá ze všech stran. Argentinský deník Clarín se ptá, zda nový papež bude pocházet z Ameriky, Asie či Afriky. „Téměř nečekané rozhodnutí nynější hlavy církve odstoupit vytvořilo možnosti ke změně tradic a ustálených kritérií při volbě příštího papeže, která by mohla vytvořit nové překvapení zvolením Latinoameričana, Asijce či Afričana,“ usoudil autor úvodníku. Na Filipínách se zase spekuluje o šancích místního kardinála Luise Antonia Taglea. 

Respekt v německém tisku

Především s respektem hodnotí včerejší papežovo rozhodnutí tisk v Německu, odkud Benedikt XVI. pochází. „Toto odstoupení je signálem, jak moderně vést úřad, a dává neobyčejný příklad pro celý svět. Benedikt XVI. se tak stane velkou historickou postavou,“ soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podobný názor vyjádřil i Westdeutsche Zeitung: „Patří mu respekt za to, že věděl, kdy je čas odevzdat moc. Mnoho mocnějších to nedokázalo.“

Objevují se ale i kritičtější hlasy. Frankfurter Rundschau píše, že papež zanechává katolickou církev „hluboce znejistěnou a oslabenou“. „Musí čelit výtkám, že v otázkách sexuální morálky a společenské liberalizace nepokročila ani o milimetr kupředu,“ píše deník. „Církev málokdy potřebovala tak nutně reformu jako na konci Benediktova pontifikátu,“ přidává se Süddeutsche Zeitung.

Naději na změnu kurzu nyní některé listy vkládají do Benediktova nástupce. Podle Berliner Zeitung „je na čase, aby byl hlavou katolíků zvolen 'neevropan', který bude reprezentovat miliony věřících v zemích třetího světa. V tomto smyslu je Benediktův odchod novou šancí,“ míní berlínský list.