Ruské dějiny se znovu přepisují. Nové učebnice mají posílit vztah k předkům

Rusko mění učebnice dějepisu. Vznik nové koncepce vyučování inicioval už před čtyřmi lety Vladimir Putin – snahou je zabránit různému výkladu dějin. Jednotný historicko-kulturní standard má podle něj zajistit, aby studenti získali vztah k předchozím generacím. Výměna vzdělávacích materiálů se ale části pedagogů nelíbí. Chybí v nich prý například diskuse kolem počtu obětí 2. světové války nebo stalinských čistek. Po stopách ruské paměti a jejího uchopení se vydal zpravodaj David Miřejovský.

Video Události
video

Rusko: Spory kolem nových učebnic dějepisu

Psány pouze z ruského pohledu a často bez kontextu – podobně se na novou koncepci učebnic dívají někteří učitelé.

„Podle mě byla naše starší učebnice napsaná daleko podrobněji. Tentokrát ji udělali o dost stručnější,“ říká učitel Andrej Čajkin.

Podobné pasáže ale v nových učebnicích chybí. „Oběti byly nezbytné. Vysokou cenu musela sovětská společnost zaplatit, za skvělou současnost, ve které teď žijeme my. To je nevyřčené poselství dnešních učebnic dějepisu,“ dodává historička Natalija Potapovová.

Nová koncepce má u studentů posílit úctu k předkům
Zdroj: Reuters
Podobně se nové učebnice dívají například na velký teror rozpoutaný Stalinem i další kontroverzní historické události.

Oběti podle knih byly nutné, protivníky a kritiky vždy platily zahraniční síly a tehdejší vlády volily nejlepší možná řešení v zájmu státu.

Největší debaty se ale vedly o poslední kapitoly knihy: mají zahrnout i éru po roce 2000? Mnozí upozorňovali, že toto období ještě není historií, ale „živou“ politikou.

V dohadech ale zvítězil druhý tábor. Éra Vladimira Putina je podána stejně, jako kapitoly před ní: vedoucí činitelé prý i v posledních letech udělali vše nejlépe, jak mohli.