Gabriel: Krátkozraká politika Trumpovy administrativy je proti zájmům EU

Krátkozraká politika americké vlády jde proti zájmům Evropské unie, je přesvědčen německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD). Řekl to listu Rheinische Post. Šéf sociální demokracie a její kandidát na kancléře Martin Schulz se zase nechal slyšet, že je třeba se postavit prezidentu Donaldu Trumpovi. Nepříliš diplomatická vyjádření předních německých politiků ukazují podle pozorovatelů na prohlubující se rozkol mezi Evropou a USA i a na to, že německo-americké vztahy mají potenciál stát se jedním z hlavních témat podzimních parlamentních voleb v Německu.

Sigmar Gabriel
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Michael Kappeler

Rozpory se projevily už v hluboce rozdílných názorech na otázky životního prostředí nebo migrace na víkendovém summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormině. Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) po něm prohlásila, že se Evropa bude muset spoléhat více sama na sebe.

video Merkelová pojmenovala na sjezdu CSU aktuální problémy transatlantické spolupráce
Video Horizont ČT24
video

Merkelová pojmenovala na sjezdu CSU aktuální problémy transatlantické spolupráce

Podobně se vyjádřila i po úterním setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím „Transatlantické vztahy jsou mimořádně důležité,“ podotkla. Zároveň je ale v současné situaci ještě více důvodů než jindy, „abychom náš osud v Evropě vzali sami do svých rukou.“ Evropa by se podle Merkelové měla také více angažovat ve světě.

Trumpovi je třeba se postavit do cesty

Členové vládní sociální demokracie volí ještě výrazně tvrdší slova. „Kdo urychluje klimatické změny, prodává více zbraní do krizových oblastí a kdo nechce řešit náboženské konflikty politicky, ten ohrožuje mír v Evropě,“ uvedl šéf německé diplomacie Gabriel, podle něhož se Západ v posledních dnech o něco zmenšil. „Kdo se této politice USA nepostaví, nese spoluvinu,“ míní Gabriel.

Podobně to vidí i kancléřský kandidát sociálních demokratů Schulz, který v pondělí večer na stranické akci v Berlíně řekl, že je třeba „se tomuto muži (Trumpovi) se vším, za čím stojíme, postavit do cesty“.

Trumpovi je trnem v oku vysoký obchodní deficit Spojených států s Německem. Na svém twitterovém účtu přidal na toto téma výtku, že Berlín investuje do ozbrojených sil a do NATO mnohem méně než Washington.

Trumpův mluvčí Sean Spicer nicméně později prezidentova ostrá slova mírnil a označil vztahy šéfa Bílého domu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou za velmi dobré. „Vycházejí spolu velice dobře. Má k ní velký respekt (Trump k Merkelové)… A vidí nejen Německo, ale i zbytek Evropy jako významného amerického spojence,“ řekl.

video Horizont ČT24: Volby mění geopolitickou mapu světa
Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Volby mění geopolitickou mapu světa

Už nyní se ukazuje, že se z německo-amerických vztahů velmi pravděpodobně stane i jedno z velkých předvolebních témat. Připomínalo by to situaci z roku 2002, kdy tehdejší kancléř Gerhard Schröder (SPD) i díky jasnému odmítnutí německé účasti na válce v Iráku dokázal těsně vyhrát parlamentní volby. V USA tehdy vládl republikánský prezident George Bush mladší, který tažení do Iráku prosazoval.

Naopak Trumpův předchůdce v Bílém domě, Barack Obama, se minulý týden dočkal v Berlíně velkých ovací, když se zde potkal s Merkelovou ve veřejné debatě při příležitosti dnů evangelické církve. Akci před Braniborskou bránou přihlížely desítky tisíc lidí.