Sobotka a Fico: Naléhavým úkolem EU je posilovat bezpečnost občanů

Český premiér Bohuslav Sobotka a jeho slovenský kolega Robert Fico se v debatě ve slovenské televizi RTVS, necelý týden po sebevražedném atentátu v Manchesteru s 22 oběťmi na životech, shodli na potřebě posilovat bezpečnost evropských občanů. Tuto oblast vidí jako nejnaléhavější úkol pro Evropskou unii i Severoatlantickou alianci.

Bohuslav Sobotka a Robert Fico
Zdroj: ČTK Autor: Martin Mikula

„Riziko pronikání teroristů (do EU) je stále vysoké. Mohlo jít až o půl procenta z celkového počtu migrantů. Naštěstí jsou tyto toky zabrzděné,“ prohlásil Fico, podle kterého dohoda EU s Tureckem zastavila 99 procent uprchlíků putujících balkánskou trasou. „Věci se posunuly dopředu. Správně se začínáme soustřeďovat na obranu vnějších schengenských hranic,“ řekl.

Sobotka problém spíše vidí v radikalizaci potomků někdejších přistěhovalců z Blízkého východu či Afriky do Evropy, právě atentát v Manchesteru spáchal syn někdejšího uprchlíka před libyjským režimem. Za klíčové v boji proti terorismu považuje výměnu informací mezi jednotlivými státy, dotažení těchto záležitostí do konce v rámci EU. „Musíme přesně vědět, kdo k nám přiletěl přes schengenské hranice,“ zdůraznil.

Oba premiéři se shodli, že problémy zemí, odkud pocházejí vlny uprchlíků, nemají vojenské řešení, ani není myslitelná intervence Západu v Sýrii. „Co je pro svět lepší? Mít v Sýrii (Bašára) Asada, který věci jakžtakž řídí, anebo tam mít stejný chaos jako v Libyi a Iráku?“ poznamenal Fico a ocenil, že nový americký prezident Donald Trump ohlásil konec vývozu demokracie.

Fico: Slovensko chce být součástí jádra okolo eura

Rozdílně vyzněl jejich pohled na debatu o budoucnosti EU. Sobotka by byl rád, aby se eurozóna příliš nevzdálila ostatním zemím EU a aby se klíčová rozhodnutí přijímala v rámci „sedmadvacítky“, připustil však, že debata o přijetí eura je v Česku nepopulární a fakticky usnula, jakkoli lví díl českého exportu směřuje do eurozóny a jakkoli by si nepřál vytlačení země na periferii Unie.

Slovensko má jasno: „Začíná vznikat nový francouzsko-německý motor Unie. Slovensko chce být při této spolupráci. Chceme být součástí jádra okolo eura. To je naše pozice. Prioritou je hlavně nevypadnout z jádra,“ zdůraznil Fico. Přislíbil však v eurozóně bojovat i za státy, které euro nemají.

Oba politici se v průběhu odpoledne také zúčastnili debaty pod názvem „European (Dis)Union?“, a to v rámci mezinárodního bezpečnostního fóra Globsec v Bratislavě. Sobotka se ještě před panelem stihl setkat s předsedou Evropské rady Tuskem, se kterým mluvil mimo jiné o budoucnosti Evropské unie.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT o důležitých tématech konference Globsec

Češi jsou podle průzkumu většími euroskeptiky než Poláci, Maďaři či Slováci

Češi jsou největšími euroskeptiky z obyvatel sedmi zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně Chorvatska. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, který zveřejnili organizátoři již zmiňované mezinárodní konference Globsec. Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na toto šetření uvedl, že ČR na vstupu do EU vydělala a že kritický názor veřejnosti souvisí s neschopností rychle vyřešit migrační krizi.

Podle sondáže považuje EU za dobrou věc 35 procent obyvatel České republiky, opačný názor zastává 26 procent respondentů. Více než dvě pětiny (41 procent) dotazovaných v ČR uvedlo, že země by měla zůstat v EU, pro vystoupení se vyslovilo 29 procent lidí.

Obyvatelé Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska, Rumunska a Chorvatska hodnotili EU pozitivněji než Češi. S výjimkou ČR se EU ve zbylých šesti zkoumaných státech těší podpoře většiny obyvatel. Naopak podíl zastánců odchodu z EU je v nich nižší než v Česku. Průzkum veřejného mínění se uskutečnil v letošním únoru až dubnu.