British Airways stále odříkají některé lety, velký výpadek ale skončil

Lety British Airways z londýnských letišť Heathrow a Gatwick již vesměs létají. Zrušených spojů je mnohem méně než v sobotu, kdy dopravce postihl velký výpadek počítačového systému. Přes ujištění, že se vracejí k „téměř běžnému provozu“, však British Airways vyzvaly cestující, aby si předem ověřili, zda jejich nedělní spoj opravdu poletí. Některé lety totiž nadále ruší, omezení se dotklo i dvou spojů z Londýna do Prahy.

British Airways, které patří k největším evropským aerolinkám, obnovily provoz na svých dvou nejdůležitějších letištích. Heathrow by během neděle mělo přijmout většinu dálkových letů společnosti, ačkoli mezi nimi stále zůstávají i některé zrušené. Nepřiletěl například noční let BA66 z Filadelfie. Odpadly i dva dopolední lety z Heathrow do Prahy, ačkoli dopolední lety v opačném směru se uskutečnily. Nepoletí však spoj ve 13:40 z Prahy.

Rušení by ovšem nemělo postihnout žádné dálkové lety. BBC sečetla, že dopoledne mezi 7:00 a 12:00 SELČ odpadlo 37 letů British Airways z plánovaných 143, které měly odletět ze dvou největších londýnských letišť. Pouze jeden zrušený spoj přitom měl letět z Gatwicku, zbylých 36 připadlo na Heathrow.

Fronty a nedostatek informací

Společnost doporučila, aby si cestující, kteří s ní chtějí v neděli letět, předem ověřili, zda jejich spoj skutečně poletí. Reuters ovšem upozornila, že na telefonních linkách British Airways jsou dlouhé čekací doby. 

Fronty se vytvořily také na letišti Heathrow, zejména na terminálu 5, odkud létají hlavně British Airways. Ředitel společnosti Alex Cruz požádal cestující, aby nepřijížděli na letiště příliš brzy, protože nebudou do terminálu vpuštěni dříve než 90 minut před odletem. Lidé přímo na letištích si ovšem stěžují hlavně na nedostatek informací. „Jediný, kdo se s námi bavil, byli zaměstnanci letiště. Nemluvil jsem s jediným pracovníkem British Airways,“ poukázal Tony Westwater, kterému aerolinky zrušily let.

Melinda Wareová, která uvázla v Londýně na cestě z Los Angeles do Benátek, si zase postěžovala, že je dopravce po zrušení původního letu do Benátek přeložil na jiný, ale ten také zrušil. Během dvou dnů přitom čekala jen na informace celkem pět hodin.

Spící cestující na letišti Heathrow
Zdroj: Reuters
Autor: Neil Hall

Letadla a posádky na nesprávných místech 

Dopravce vysvětlil odříkání některých nedělních letů tím, že „letadla a posádky nejsou na správných místech světa“. V neděli by hrozí výpadky především letům z Heathrow, spojů z letiště Gatwick by se již větší omezení týkat neměla, sdělily British Airways.

Sobotní hromadné odříkání letů způsobil výpadek počítačového systému. Agentura Reuters upozornila, že se odbavovací systémy před časem zhroutily i dalším dvěma velkým evropským aerolinkám Lufthanse a Air France či americké Deltě. „Veškeré naše odbavovací a operační systémy byly zasaženy,“ řekl v sobotu ředitel British Airways Alex Cruz. Mluvčí společnosti ujistil, že dopravce všem zasaženým cestujícím nahradil letenku nebo je přebookoval.

Společnost později uvedla, že nemá důkazy o tom, že by výpadek byl zaviněn kybernetickým útokem. Problém se údajně týkal energetického zdroje. Výpadek se dotkl i dvou večerních letů z Prahy do Londýna.