Macron vyzval EU k omezení přílivu levné východoevropské pracovní síly

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropskou unii k většímu úsilí o omezení přílivu levné pracovní síly z východu osmadvacítky na západ, do zemí jako je například Francie. Macron po svém prvním setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu prohlásil, že příliv Východoevropanů pracujících za nízké mzdy při pobytech ve Francii oslabuje podporu, jíž se EU v jeho zemi těší.

Macron po setkání s Junckerem řekl, že je odhodlán reformovat Francii a oživit její ekonomiku, ale EU by podle něj měla také chránit standardy sociálního zabezpečení. „Vedle této Francie, která se reformuje, transformuje a celkově obnovuje, potřebujeme Evropu, která ochraňuje,“ prohlásil francouzský prezident.

Vlády členských zemí Evropské unie jsou rozdělené přibližně na chudší východ a bohatší západ v náhledu na pravidla, na jejichž základě mají být například čeští řidiči kamionů nebo litevští zedníci krátkodobě vysíláni do Francie a dalších západoevropských států.

Tito lidé by zde měli pracovat za mzdy odpovídající úrovni běžné v západoevropských zemích. Jejich mzdy však přitom často nedosahují ani zákonných úrovní minimálních mezd na západě EU.

Proti dumpingu v sociální a daňové oblasti

Macron i Juncker proto zdůraznili, že proti dumpingu v sociální a daňové oblasti je třeba bojovat. „Podporujeme komisi v tom, že v jedné zemi musí být stejná práce ohodnocena stejnou mzdou,“ zdůraznil Macron.

Do Evropského parlamentu by se měla brzy dostat směrnice o vysílání pracovníků, která řeší podmínky pro zaměstnance, které vyšle firma do zahraničí.