Zbytky mosulské univerzity

Apokalypsa jménem Mosul. Ve zničeném městě se chystá nový úder na islamisty

Válka v těžce zkoušeném Mosulu dál pokračuje. Irácká armáda ohlásila otevření nové fronty – proti radikálům nyní zasahuje z opačné strany, tedy severozápadu. Právě tam se nacházejí poslední čtvrti ovládané Islámským státem. Válka změnila druhé největší město Iráku k nepoznání.

Bojovníci IS ovládli Mosul v červnu 2014 – tehdy město dobyli prakticky bez boje poté, co se většina vojsk z města stáhla. Vládní ofenziva začala v polovině loňského října. Irácká armáda dobyla v lednu východní část města a nyní bojuje o západní.

Iráckou armádu ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Američané působí také jako poradci iráckých jednotek.

Bojovníci IS se nyní nacházejí v severozápadní části Mosulu, která zahrnuje i historické centrum a mešitu An-Núrí. Boje se odehrávají v hustě obydlené oblasti města a panují obavy z velkých ztrát mezi civilisty.

Poničená infrastruktura, nemocnice, silnice i správní budovy v ruinách. Vzkříšení města bude podle vlády vyžadovat miliardy dolarů, dostat město do provozního stavu pak minimálně pět let prací. Zkáza Mosulu blíže na následujících snímcích:

Premiér Hajdar Abádí nyní údajně vyjednává o možnosti, že USA ponechají své vojáky v Iráku, i když se podaří IS porazit. Rozhovory teprve začaly a nic zatím není rozhodnuto.

„Na obou stranách existuje obecná shoda, že bude v zájmu všech zajistit další přítomnost vojáků. Na tom se všichni shodujeme,“ citovala AP americký zdroj. Podle AP je do jednání zapojen americký ministr obrany Jim Mattis a s iráckými zástupci jedná o podobě dlouhodobé vojenské přítomnosti USA v Iráku.

Video Horizont ČT24
video

Vojáci v Mosulu nacházejí sklady islamistů s pytli chemikálií a munice

Podle iráckých zdrojů se počítá s tím, že Američané budou v nejméně pěti iráckých základnách v oblasti Mosulu a podél hranice se Sýrií. Budou mít nadále status poradců, což znamená, že k jejich rozmístění nebude potřebný souhlas parlamentu. Podle amerického zdroje se nepočítá se zřízením výhradně amerických základen a počet vojáků bude v řádu tisíců.

Abádí počítá s tím, že v Mosulu po jeho osvobození zůstane „přiměřený“ počet iráckých vojáků. Pomohou zajistit bezpečnost a dohlédnou na ustavení mosulské administrativy.

USA vedly invazi, která v roce 2003 svrhla někdejšího prezidenta Saddáma Husajna. Bylo do ní nasazeno 250 tisíc amerických vojáků a postupně byl jejich počet snížen na 40 tisíc. Washington stáhl pozemní síly z Iráku v roce 2011.