Letní cestu do Evropy dobře promyslete, varuje americké ministerstvo své občany

Americké ministerstvo zahraničí varovalo své občany před cestami do evropských zemí. Varování zdůvodnilo trvající hrozbou teroristických útoků. Odkázalo přitom na nedávné případy ve Francii, Švédsku, Rusku a Británii.

Ostraha u pařížské galerie Louvre
Zdroj: Reuters

Naposledy ministerstvo zahraničí USA vydalo varování před cestami do Evropy před obdobím zimních dovolených a platnost tohoto dokumentu vypršela v únoru.

Ministerstvo sdělilo, že Američané by si měli být vědomi trvající hrozby teroristických útoků na tomto kontinentu, protože organizace jako Islámský stát a Al-Káida „jsou schopny v Evropě plánovat a uskutečňovat teroristické útoky, a to zcela bez varování“.

„I když místní vlády pokračují v opatřeních proti terorismu, ministerstvo nadále varuje před nebezpečím budoucího útoku“.

z prohlášení ministerstva zahraničních věcí USA

Podle zástupce úřadu varování není motivováno žádnou konkrétní hrozbou, ale upozorněním na pokračující nebezpečí, zejména před letními dovolenými. Varování platí do 1. září. Za možné terče útoků ministerstvo označilo vládní úřady, hotely, restaurace, místa modliteb, parky, letiště a další lokality.
Focení s policisty u Buckinghamského paláce v Londýně
Zdroj: Reuters
Opatření přichází po sérii útoků, naposledy v centru Paříže na promenádě Champs Elyseé. Před prvním kolem prezidentských voleb tam útočník zabil policistu a další osoby zranil.

Oznámení americké diplomacie zmiňuje také nedávné incidenty v petrohradském metru, švédské metropoli nebo u budovy londýnského parlamentu. Zdůrazňuje, že šlo vždy o turisticky exponovaná místa.