Klíčová dohoda o rozpočtu nepočítá s Trumpovou zdí, na obranu ale půjde víc peněz

Vyjednavači v Kongresu ohlásili dohodu o rozpočtu. V přepočtu celkem 24,6 bilionu korun bude mít americká vláda k dispozici do konce září. Více peněz půjde na bezpečnost, dohoda ale nezahrnuje tolik očekávanou stavbu zdi na hranici s Mexikem, kterou prosazuje prezident Donald Trump. Dohodu nyní musí schválit zákonodárci.

Video Události
video

Události: Vyjednavači odsouhlasili dohodu o americkém rozpočtu

Kongres už v pátek schválil federální vládě peníze na týden (do pátku 5. května) jejího chodu, aby tak odvrátil hrozící sobotní pád do platební neschopnosti. Kvůli platební neschopnosti by byly uzavřeny národní parky a památky a došlo by k propouštění federálních zaměstnanců. Naposled se tak stalo za prezidenta Baracka Obamy v roce 2013, kdy to trvalo 17 dnů.

Očekává se, že zákonodárci budou o rozpočtu hlasovat v příštích dnech. Podle dosavadních informací se Trump dočká větších výdajů na obranu (o 12,5 miliardy dolarů) a na zabezpečení hranic (o 1,5 miliardy dolarů).

Prezidentovi se ale nepodařilo dostat do rozpočtu peníze na zeď, která měla omezit přistěhovalectví z Mexika. Trump původně plánoval, že ji uhradí mexická vláda, ta to ale odmítá, nyní jeho plány brzdí i Kongres. „Lidi, tu zeď postavíme. Vůbec se tím netrapte,“ zdůraznil přitom Trump před pár dny.

V návrhu není ani zamýšlený deportační sbor a zmizely i škrty, které měly trestat vzpurná města odmítající pronásledování ilegálních přistěhovalců.

Dohoda ale zaručuje horníkům 1,3 miliardy dolarů na zdravotní výhody, které budou financovány zvýšením celních poplatků. Místní policejní sbory, které mají nečekané výdaje s ostrahou Trumpovy rodiny v New Yorku a na Floridě, dostanou navíc 60 milionů dolarů.

Naopak plány Bílého domu na snížení finanční podpory lékařského výzkumu či omezení grantů pro komunitní rozvoj byly zamítnuty. Demokraté také odmítli škrtat v oblasti týkající se péče v rámci plánovaného rodičovství.

Během napjatých jednání proběhla řada sporů mezi republikány a demokraty. Trumpova strana musela nakonec udělat ústupky, i když má většinu v obou komorách Kongresu.

V Senátu je pro přijetí legislativy zapotřebí 60 hlasů, takže 52 republikánů bude potřebovat podporu od nejméně osmi demokratů, připomíná BBC. Třeba lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer se ale nechal slyšet, že nová dohoda je „dobrá pro americký lid“. Balíček prý zajistí víc peněz i na vzdělávání či infrastrukturu.