Policie použila slzný plyn proti stovkám demonstrantů v Istanbulu

Turecká policie rozehnala slzným plynem asi 200 účastníků prvomájové demonstrace v Istanbulu. Píše to agentura AFP s tím, že protest úřady předem zakázaly. Incident se odehrál na Taksimském náměstí v centru.

Zakázaná demonstrace v Istanbulu
Zdroj: REUTERS Autor: Huseyin Aldemir

Při prvomájové demonstraci v roce 1977 došlo na tomto náměstí ke střetům, které si vyžádaly životy 34 lidí a stovky zraněných. Do davu tehdy stříleli neznámí útočníci, které se nepodařilo vypátrat. Taksim pak byl až do roku 2009 pro prvomájové manifestace uzavřen.

Turecko letos slaví 1. máj za mimořádné bezpečnostní situace, která v zemi panuje od neúspěšného loňského červencového převratu proti prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. K uklidnění nepřispělo ani dubnové referendum, ve kterém turečtí voliči těsnou většinou výrazně posílili prezidentské pravomoci.

Další tisíce lidí přišly o místo

Ankara od července pokračuje v čistkách. Turecké úřady nově propustily více než 3900 zaměstnanců státní správy, armády a četnictva. Mezi propuštěnými je mimo jiné 1127 zaměstnanců ministerstva spravedlnosti, včetně vězeňské stráže a úředníků, 484 akademiků a 201 zaměstnanců ministerstva pro náboženské záležitosti.

Všichni jsou podezřelí z napojení na teroristické organizace a struktury, které představují hrozbu pro národní bezpečnost, uvedla vláda.Už ve středu bylo suspendováno více než 9000 policistů a dalších 1000 bylo zadrženo kvůli údajnému napojení na hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který je podle vlády zodpovědný za pokus o puč a jehož příznivce vláda pronásleduje dlouhodobě.Od neúspěšného loňského červencového převratu již bylo propuštěno více než 120 tisíc osob, a to jak ze státního, tak soukromého sektoru. Více než 40 tisíc jich bylo zatčeno. Vláda tyto čistky vysvětluje nutností vymýtit všechny podporovatele pokusu o puč.