Russia Today zaplatila Trumpově exporadci desítky tisíc dolarů

Bývalý hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn dostal v prosinci 2015 od ruské státní televize přes 33 000 dolarů (825 000 korun) za účast v jejím pořadu. Další tisíce obdržel na pokrytí výloh a za jiné podobné akce. Vyplývá to z dokumentů, které zveřejnil výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled a vládní reformu. Podle expertů může jít ze strany Flynna o porušení zákona.

Michael Flynn
Zdroj: ČTK/ABACA/Douliery Autor: Douliery Olivier

Výbor zkoumal Flynnovy aktivity před jeho lednovým jmenováním. Vyplývá z nich, že státní televize Russia Today (RT), kterou americké tajné služby označují za propagandistický nástroj Kremlu, Flynnovi platila i luxusní hotely a výdaje, které měl během cesty do Moskvy jeho dospělý syn. Další dvě ruské organizace zaplatily v roce 2015 Flynnovi po 11 000 dolarech za přednášky.

Prezident Donald Trump v únoru Flynna zbavil funkce bezpečnostního poradce, když se ukázalo, že o svých vazbách na Rusko mylně informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Podle demokratického poslance Elijaha Cummingse mohou ruské platby znamenat, že Flynn porušil ústavní ustanovení, podle něhož důstojníci armády, a to ani ve výslužbě, nesmějí přijímat platby od cizích států. Toto upozornění Cumming zaslal Trumpovi, ministru obrany Jamesi Mattisovi a řediteli Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamesi Comeyovi.

Flynnův mluvčí Price Floyd ve čtvrtek prohlásil, že před cestou do Moskvy i po ní Flynn informoval svého tehdejšího zaměstnavatele, jímž byla armádní rozvědka DIA. Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu má hodnost generálporučíka.

Michael Flynn
Profil

Kdo je Michael Flynn?

Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. Do výslužby odešel před dvěma lety.

Flynn dříve pro Sunday Telegraph řekl, že se na NATO dívá s podezřením a že Spojené státy by potřebovaly vytvořit nové aliance 21. století. V jednom sloupku napsal, že Amerika je v globální válce s nepřátelskou aliancí, která vede přes Severní Koreu, Kubu a Venezuelu.

V minulosti proslul jako tvrdý kritik administrativy Baracka Obamy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). 

Uložit