Trump vyslovil důvěru poradci Flynnovi, jehož styky s Ruskem zkoumá FBI

Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn má plnou důvěru amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová. Flynnovy styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a média dosud spekulovala, že jeho osud je nejistý.

Trumpův poradce pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn
Zdroj: ČTK/AP Autor: Carolyn Kaster

„Generál Flynn se těší plné důvěře prezidenta,“ řekla novinářům Conwayová. Trump přitom v posledních dnech situaci okolo Flynna nekomentoval a hovořit o něm odmítl i po tiskové konferenci s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, kdy na odcházejícího prezidenta novináři příslušné dotazy volali. Svým spolupracovníkům podle zdrojů agentury AP prezident řekl, že ho problém trápí.

Flynn, který během předvolební kampaně Trumpa výrazně podporoval, ještě před prezidentskou inaugurací podle listu The Washington Post jednal s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Agentura AP připomněla, že je nelegální, aby soukromé osoby mohly provádět diplomacii USA.

Flynn jednání o sankcích popřel, pak si nevzpomínal 

Flynn minulý týden nejdříve opakovaně popřel, že by s Kisljakem o sankcích jednal, což zopakoval i viceprezident Mike Pence. Flynnův mluvčí ale později původně jasně odmítavé stanovisko zmírnil s tím, že Trumpův poradce si diskuzi o sankcích nevybavuje, ačkoli si nemůže být jistý, zda skutečně řeč na toto téma nepřišla.

V pondělí pak agentura AP s odvoláním na své zdroje uvedla, že Flynn se Penceovi za kontroverznost kauzy omluvil. Zmíněný zdroj také řekl, že Pence ve svých prohlášeních spoléhal na informace, které mu Flynn poskytl.

Flynnovy kontakty s ruským velvyslancem vyvolaly pozornost i administrativy nyní již bývalého prezidenta Baracka Obamy, neboť se odehrály v době, kdy tajné služby dospěly k závěru, že Rusko se snažilo v Trumpův prospěch ovlivnit volby. Moskva nařčení ze zásahu do amerických voleb odmítla.

Profil

Kdo je Michael Flynn?

Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. Do výslužby odešel před dvěma lety.

Flynn dříve pro Sunday Telegraph řekl, že se na NATO dívá s podezřením a že Spojené státy by potřebovaly vytvořit nové aliance 21. století. V jednom sloupku napsal, že Amerika je v globální válce s nepřátelskou aliancí, která vede přes Severní Koreu, Kubu a Venezuelu.

V minulosti proslul jako tvrdý kritik administrativy Baracka Obamy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).