Merkelová ve Varšavě: Na kritiku vlády nedošlo, se Szydlovou hovořila o hospodářství

Německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy Varšavy zdůraznila důležitost právního státu, nezávislých soudů a médií, ke kritice kroků místní konzervativní vlády se ale neuchýlila. Premiérka Beata Szydlová připomněla Merkelové trvající odpor Polska ohledně stavby plynovodu Nord Stream 2.

Video Zprávy
video

Merkelová a Szydlová spolu jednaly hlavně o hospodářství

Podrobně se předsedkyně vlád sousedních zemí během zhruba hodinového jednání věnovaly především hospodářství, mluvily ale třeba i o klimatické politice. Dotkly se také tématu budoucnosti Evropské unie. V rámci její reformy podle Merkelové a Szydlové musí Německo a Polsko hrát důležitou roli.

Na dotaz týkající se nedávných výroků Merkelové o Evropě dvou rychlostí německá kancléřka uvedla, že se v podstatě již jedná o realitu. Některé země mají euro a jiné ne, některé jsou členy schengenského prostoru a jiné ne, uvedla. Všechny druhy spolupráce uvnitř EU ale podle ní musí být otevřené všem členským zemím a nesmějí vznikat žádné exkluzivní kluby. 

V souvislosti s kritikou Evropské komise na adresu některých kroků konzervativní polské vlády Merkelová uvedla, že protikomunistické polské hnutí Solidarita pro ni bylo v mládí inspirací. Kancléřka zároveň zdůraznila důležitost právního státu, pluralitní společnosti, nezávislých soudů a médií. Přímo ale polskou vládu za její sporné kroky nijak nekritizovala.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Karas: Szydlová akcentuje potřebu národních států

Nord Stream 2 nechceme, zdůraznila Szydlová

Beata Szydlová na tiskové konferenci znovu zopakovala dlouhodobý odpor Polska k plánu na výstavbu plynovodu Nord Stream 2. Pro Varšavu je podle ní nepřijatelný.

Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Podle řady zemí východní části EU jde stavba proti zájmům Unie a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Merkelová a Szydlová se shodly na zachování sankcí vůči Rusku kvůli jeho zapojení do konfliktu na východní Ukrajině. Podle německé kancléřky bude možné o jejich zrušení uvažovat pouze v případě, že nastanou pokroky v takzvaném minském mírovém procesu.

Merkelová se během pobytu ve Varšavě setkala také s prezidentem Andrzejem Dudou a předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským. Na programu měla také schůzky se zástupci opoziční Občanské platformy (PO) a s představiteli německé menšiny.