Bitva o Mosul pohledem českých novinářek Kutilové a Klicperové

Z pekla do pekla. Bitva o Mosul pohledem českých novinářek

Bitva o Mosul je největší vojenskou operací od války ve Vietnamu. Irácký premiér Hajdar Abádí zahájil operaci na dobytí města 16. října. Irácká armáda postupuje z východu a jihu a vede hlavní útok. Z východní strany postupuje i kurdská pešmerga, ze západu pak operují šíitské milice Hašd aš-Šaabí, které jsou podporované sousedním Íránem. Do ofenzívy se zapojila i koalice vedená USA.

„Je to pro nás těžké, hlavně kvůli praktikám, které islamisté používali už dřív ve Fallúdži a Ramádí. Útočí pomocí výbušnin a snajprů. Problémem jsou také civilisté v Mosulu, které ohrožuje bombardování. Proto koalice (vedená USA) bombarduje jen omezeně. Islamisté nebojují tváří v tvář. Jen s pomocí snajprů a sebevražedných útočníků,“ popsal boj poručík irácké armády Alí Faludží.

Dobývání Mosulu může trvat dlouhé měsíce, přestože proti pár tisícovkám džihádistů stojí několik desítek tisíc vojáků. Přesné počty nejsou známy.

Před boji v Mosulu a okolí začaly prchat tisíce civilistů. Bojí se spojeneckého bombardování i islamistů, kteří si civilisty často berou jako živé štíty. Navíc mnoho lidí se bojí i šíitské irácké armády a íránských šíitských milic. Ti, kteří zůstali ve městě žít pod diktátem ISIS, jsou sunnitští muslimové. Nyní se tak snaží prchnout na kurdská území, do Turecka nebo do sousední Sýrie.

Dva měsíce od počátku operace už z Mosulu uprchlo více než čtvrt milionu lidí. Spojeneckým armádám se podařilo oblast kompletně obklíčit a nejtvrdší boje se teď povedou o centrum města, kde se ukrývá několik tisíc džihádistů. Ti tam mají síť podzemních tunelů a budou bojovat až do své smrti. Jde jen o to, kolik životů vezmou s sebou.

Kolem města jsou velké ropné rafinerie, které ISIS drží pod kontrolou. Kolem Kajjáry už islamisté vrty zapálili. To je pro celou oblast velká ekologická katastrofa.

Mosul měl pro IS velký význam, spojoval syrské a irácké území, byla to tepna džihádistického světa. Konec se blíží, i když úplné dobytí můžeme čekat asi až na jaře. V Iráku se kolem ISIS pomalu stahuje smyčka a část džihádistů se přesunula na svoje území do sousední Sýrie, kde se budou odehrávat další bitvy.