V Nigérii se zřítila střecha nedostavěného kostela, neštěstí si vyžádalo na 160 životů

Neštěstí v Nigérii, kde se na věřící zřítila střecha nedostavěného kostela, si vyžádalo 160 životů. Podle tamních médií bude mrtvých asi ještě víc. Agentura AP uvádí, že se stavbaři před neštěstím snažili budování objektu urychleně dokončit, aby v něm mohl být vysvěcen nový biskup.

Snímek z videa zachycuje lidi stojící před zřícenou střechou kostela
Zdroj: ČTK/AP

V kostele ve městě Uyo byly v kritickém okamžiku stovky lidí. Nosníky střechy povolily a konstrukce se zřítila na zem. Biskup vyvázl nezraněn.

Situace s počtem lidí, kteří přišli o život, je ale kvůli panujícímu chaosu nepřehledná. Zpravodajové z místa informují o přeplněných márnicích, v nichž jsou těla naskládaná až po strop. Zatímco agentura AP už ráno hovořila o více než 160 mrtvých, agentura Reuters nejprve uváděla šest obětí a teprve odpoledne oznámila více než 100 obětí. Agentura DPA se zmiňuje o více než 200 mrtvých.

Podle guvernéra nigerijského státu Akwa Ibom, kde město Uyo leží, policie prošetří stavební povolení a postup výstavby kostela. V Nigérii dochází k podobným tragédiím poměrně často, protože stavební firmy nedodržují normy a podplácejí kontrolory, aby závady přehlíželi.

V roce 2014 zahynulo v nigerijském Lagosu 116 lidí, když se zřítila ubytovna sloužící nedaleké synagoze. Soud s obviněnými stavebními inženýry dosud neskončil.