Méně hádek, více si naslouchejme, vyzval Van der Bellen v prvním projevu

Nově zvolený rakouský prezident Alexander Van der Bellen vyzval spoluobčany k větší toleranci. Jeho vítězství podle jeho slov vyslalo signál celé Evropě, že politika podporující soužití má nejen smysl, ale může vést k úspěchu. Kandidát strany Zelených to řekl ve svém prvním veřejném vystoupení po oficiálním oznámení úplných výsledků hlasování.

Alexander Van der Bellen
Zdroj: Reuters Autor: HEINZ-PETER BADER

„Pokusme se spolu méně hádat a více si naslouchat, začněme spolu mluvit,“ prohlásila budoucí hlava státu podle agentury APA. Svou výhru označil Van der Bellen za „červeno-bílo-červený“ signál pro celou Evropu, že politika podporující soužití je nejen smysluplná, ale i přináší úspěch.

Podle údajů APA podpořilo kandidáta strany Zelených Van der Bellena 2,47 milionu zúčastněných voličů, což představuje zisk 53,79 procenta hlasů. Pro jeho rivala z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera hlasovalo 2,12 milionu voličů.

Tuto neděli se v Rakousku konalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Ústavní soud totiž původní květnové druhé kolo hlasování, v němž rovněž zvítězil Van der Bellen, zrušil kvůli formálním chybám při sčítání hlasů. Tehdy Van der Bellen porazil Hofera rozdílem zhruba 31 tisíc hlasů, nyní oba kandidáty dělilo téměř 350 tisíc hlasů.

Volební účast se vyšplhala na 74,2 procenta, a je tak oproti prvním odhadům ještě vyšší než v květnovém zrušeném druhém kole. Tehdy hlasovalo 72,65 procenta oprávněných voličů.

Druhé hlasování proběhlo bez problémů

Podle ministra vnitra Wolfganga Sobotky se během nedělního hlasování nevyskytly žádné problémy. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache už krátce po uzavření volebních místností oznámil, že se jeho strana tentokrát nehodlá proti výsledku odvolat.

Podle úterního prohlášení FPÖ je jedním z hlavních důvodů Hoferovy porážky nenávistná kampaň rakouských médií, která o něm údajně psala jako o „ztělesněném démonovi“. Strache ale zdůraznil, že se strana nepovažuje za poraženou a bude chtít podporu z prezidentské volby přetavit v zisk v příštích volbách parlamentních.

Kampaň před rakouskými prezidentskými volbami
Zdroj: Reuters
Autor: LEONHARD FOEGER

Zástupci vládních stran - sociální demokracie (SPÖ) a lidovců (ÖVP) - se v úterý snažili zarazit spekulace o možném brzkém vyvolání předčasných voleb. Definitivní bude výsledek voleb až po zasedání ústřední volební komise 15. prosince. Následně budou mít strany týden na to, aby se proti jejímu rozhodnutí odvolaly.

Prezidentem by se Van der Bellen měl stát 26. ledna. Hlavu státu nemá Rakousko od 8. července, kdy úřad opustil Heinz Fischer.