ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Katoličtí kněží v Austrálii zneužili přes 600 dětí

Velikost textu:

Melbourne – Slovy strašné a ostudné popsal melbournský arcibiskup Denis Hart informace o tom, že římskokatoličtí kněží v australském státě Victoria zneužili od roku 1930 přes šest set dětí. Informace se dostaly na povrch díky státnímu parlamentnímu vyšetřování případů zneužívaných dětí. Podle aktivistů může ale skutečný počet zneužívaných dosahovat až deseti tisíc případů.

Katoličtí kněží
Katoličtí kněží

Církev ve svém prohlášení konstatovala, že 620 případů zneužívání za posledních osmdesát let se odehrávalo především mezi lety 1960 a 1980. V současné době je stále vyšetřováno na čtyřicet pět případů. Je potřeba být otevřený, prohlásil arcibiskup Hart v souvislosti s případy zneužívání ve Victorii i jinde.

"Snažíme se v jednotlivých případech zneužívání najít širší kontext a obětem pomoci. To vše především v případech, které se udály za posledních šestnáct let. Církev se nyní snaží pomoci a zároveň dává různé podněty, jak by měla péče o zneužívané vypadat," stojí v prohlášení církve.

Skupina australských aktivistů je však toho názoru, že mnoho případů zneužívání je stále neodhaleno a že skutečný počet obětí se jen ve státě Victoria blíží k deseti tisícům obětí. 

Zneužívání dětí římskokatolickými kněžími bylo jedním z velkých problémů Austrálie v posledních letech. Během své návštěvy v červenci 2008 se papež Benedikt XVI. setkal s některými z obětí a veřejně se za zneužívání omluvil.

 • Benedikt XVI. na návštěvě Austrálie
  Benedikt XVI. na návštěvě Austrálie autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Papež na návštěvě Austrálie
  Papež na návštěvě Austrálie autor: ČT24, zdroj: ČT24
Zdroj: BBC

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.