Vstup balkánských zemí do EU by posílil bezpečnost Unie, shodla se V4

Země Visegrádské skupiny (V4) podpořily rychlý vstup zemí západního Balkánu do Evropské unie. Podle ministrů zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska by to pomohlo zlepšit bezpečnost Unie a stabilizovat Balkán. Prezident Miloš Zeman při setkání se svým srbským protějškem nabídl pomoc Česka, pokud by se obnovila balkánská migrační trasa. Podpořil také členství Srbska v EU.

Jednání Visegrádské čtyřky ve Varšavě
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Jakob Ratz

„V4 podporuje snahu balkánských zemí o členství v Evropské unii. Evropská integrace přispívá k tomu, že se zvyšuje bezpečnost na celém kontinentu. Proto se také chceme podělit o své zkušenosti z transformace a ze vstupu do Evropské unie a do Severoatlantické aliance,“ řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

„Rozšíření souvisí s otázkou bezpečnosti a stability těchto zemí,“ řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorákek. Podle něj V4 musí podporovat balkánské země v jejich evropských ambicích. „Cítíme jako společnou povinnost a závazek, abychom pomáhali stabilizaci,“ řekl.

Balkánské země musí být silné i s ohledem na migrační krizi

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó spojil otázku přístupových rozhovorů s migrační krizí. Podle něj není možné spoléhat na březnovou dohodu mezi EU a Ankarou o vracení migrantů do Turecka.

„Nevíme, kdy bude další migrační vlna přes Balkán směrem na Evropu. Potřebujeme ochranu západního Balkánu z jihu a chceme, aby tyto země byly natolik silné, aby mohly ochránit Evropskou unii před migrační vlnou. A nejrychlejší cestou, která posílí tyto země, je jejich vstup do Evropské unie,“ řekl.

Video Studio ČT24
video

Jan Kovář: Stabilní Balkán je v zájmu celé Evropy

Zaorálek uvedl, že visegrádské země budou nadále pomáhat balkánským státům při kontrole migračních proudů. Připomněl, že Česko i další země V4 pomáhaly balkánským státům při řešení migrační krize už v minulém roce, kdy počty uprchlíků dosahovaly vrcholu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v uplynulých dnech vyhrožoval vypovězením dohody poté, co evropský parlament vyzval k vypovězení přístupových jednání mezi EU a Tureckem.

Zeman: ČR při migraci Srbsku pomůže, podporuje jeho vstup do EU

Český prezident Miloš Zeman při příležitosti návštěvy srbského prezidenta Tomislava Nikoliče uvedl, že pokud by se znovu obnovila balkánská migrační trasa, po níž by z Turecka do Evropy proudili migranti, Česká republika by Srbsku poskytla pomoc. Zeman také podpořil členství země v EU. 

Podle Nikoliče může Česko Srbsku „ve velké míře“ pomoci, jeho země je na cestě mezi členské státy Unie 16 let. Překážkou vstupu je požadavek přijmout ruské sankce a podpis dohody s Kosovem, které je nezávislé. „Dokud budu prezidentem, budu proti tomu, abychom proti komukoliv zaváděli sankce,“ uvedl srbský prezident. Dodal, že pokud je podmínkou vstupu do EU podpis smlouvy s Prištinou, Srbsko se do Unie „ani nechce dostat“.

Video Studio ČT24
video

Prezident Zeman po jednání s Nikoličem

Zeman postoj Srbska ocenil, sám je odpůrcem protiruských sankcí a volá po jejich zrušení. „Plně chápeme pozici Srbska, které se snaží udržovat přátelské vztahy se všemi velkými zeměmi a neuchyluje se k sankčním mechanismům,“ řekl český prezident.

Podle něj vedle dohody o spolupráci v kultuře, vědě či sportu obě země jednají také o investicích do energetiky a dopravní infrastruktury, ale i o spolupráci vojenské a policejní. Nikolić zmínil, že letos je vývoz Srbska do ČR větší než dovoz. Nikolić přijel do ČR na dvoudenní návštěvu. Ve středu se sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).