ČT24

ČT24
sobota 1. srpna 2015 Oskar

Komisi nové kolky nestačily, vláda zakázala export alkoholu

Velikost textu:
aktualizováno 20. 9. 2012 18:28

Brusel/Praha – Evropské komisi nestačilo, že česká vláda v noci na dnešek schválila nové kolky na alkohol, a dál trvala na tom, že Česko musí zakázat export tvrdého alkoholu. Podle Českého rozhlasu dokonce padlo ultimátum, že pokud o zákazu nerozhodne Česko do dneška, zamezí komise vývozu sama. Ministr zdravotnictví Leoš Heger ale večer export tuzemského alkoholu od dvaceti procent zastavil - s okamžitou platností s výhledem na dva měsíce. Na opatření se na mimořádném jednání dohodla vláda.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

On-line přenos (ukončen):

08:07

V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil třiapadesátiletý muž. Policie v kraji v souvislosti s kauzou dosud zadržela 18 lidí.

08:35

Pětačtyřicetiletý muž z Přerova obviněný v souvislosti s otravami metanolem je zatím na svobodě. Žalobce zatím zvažuje, zda podá návrh na vazbu.

09:14

Ministr financí Kalousek v noci podepsal vyhlášku, na jejímž základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Účinná bude od středy.

09:56

V nemocnici v Boskovicích je další pacient přiotrávený metanolem. Stav 62letého muže ale není vážný, komunikuje.

10:20

Ze zlínské nemocnice propustili další dva pacienty, kteří se zde léčili s otravou metanolem. Jsou zcela v pořádku.

10:29

Evropská konfederace výrobců lihovin vyzvala českou vládu, aby ustoupila od nových kolků. Nepomůžou prý potlačit černý trh s alkoholem.

11:28

Dvaašedesátiletý muž v nemocnici v Boskovicích se neotrávil metanolem. Ukázalo se, že na lačný žaludek a na posezení vypil tři čtvrtě litru slivovice. To zvýšilo hodnotu metanolu v krvi.

12:49

Padesát procent metylalkoholu obsahovala láhev tuzemáku, ze které pil 36letý muž z Libštátu ze Semilska. Láhev byla opatřena pravým kolkem.

13:21

Zlínský státní zástupce Roman Kafka uvedl v ČT, že policie se v rozplétání metanolové kauzy dostala poměrně vysoko. "Policie postupuje větev po větvi, generaci po generaci... nelze ale odhadnout, kolik pater je ještě před námi," prohlásil Kafka s tím, že vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců.

14:01

Vizovická likérka Rudolf Jelínek nemá problém dávat na nově vyprodukovaný alkohol nové kolky. Za nadbytečné považuje překolkování starých zásob.

14:08

Státní tiskárna cenin vyrobí do středy zhruba deset milionů kolků k označení láhví destilátů s ověřeným původem, jež budou moci jít do prodeje.

14:43

Inspekce hodlá prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že celní správa dva roky věděla o smrtelně nebezpečných padělcích lihovin, a přesto nekonala.

15:03

Ministr Heger uvažuje o vyhlášení zákazu vývozu alkoholu z ČR, který nevyhoví novým podmínkám bezpečnosti. O opatřeních bude informovat Brusel.

16:35

Velké i menší likérky jsou na nové kolky připravené. Zavedou je ihned poté, kdy je dostanou. Nejasnosti jsou kolem zásob výrobců i obchodníků.

16:53

Vláda se mimořádně sejde kvůli dalšímu postupu v metylalkoholové aféře. Schůze by měla začít po skončení jednání sněmovny. Předpokládá se, že možný unijní zákaz vývozu alkoholu bude hlavním tématem jednání. 

17:13

Země se zkušenostmi s otravami metanolem vykazují po propuštění lidí, kteří přežijí, zhoršování symptomů, mj. dochází k rozpadu mozkových buněk. "Pacienti, kteří přežijí, budou mít spíš smůlu. Může dojít až k úmrtí pacientů. To číslo je poměrně vysoké," řekl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík.

17:14

Účinnost fomepizolu je stejná jako účinnost etylalkoholu aplikovaného do žíly. Je to lék zcela srovnatelný s alkoholem, ale je pro nás extrémně drahý, uvedl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík s tím, že léčba alkoholem vyjde maximálně na několik tisíc.

18:05

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Jsem přesvědčený, že by bylo lepší, kdyby Česká republika vyšla vstříc Evropské komisi a přijala opatření, která její trh poškodí méně. Pokud ČR nebude vstřícně reagovat, případná odvetná opatření mohou mít na ekonomiku ČR horší dopad."

18:07

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Rozumím tomu, že zástupci v Evropském parlamentu z jiných zemí nejsou nadšeni z toho, že Česká republika chrání jen své občany a jiné občany vystavuje riziku, že exportovaný alkohol může poškodit jejich zdraví."

18:10

Heger: "Můžeme uvažovat o tom, že se plošný zákaz na vývoz tvrdého alkoholu do EU vyhlásí hned. Mohou ho vyhlásit i evropské struktury, které o tom v tuto chvíli jednají."

    1 2  

Mluvčí eurokomisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele dnes zopakoval požadavek Bruselu:  "Komise je znepokojena, že zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu od 20 procent, který je v České republice uplatňovaný od 14. září, nezahrnuje také vývozy." Brusel tlačil na to, aby Česko export zakázalo ještě dnes.

Mluvčí Evropské komise Frederic Vincent:

"Náš komisař přetlumočil českému ministrovi zprávu už včera. Víme, že se česká vláda sešla, aby problém projednala. Ale do této chvíle vlastně nevíme, jak by opatření měla přesně vypadat. Kontaminace nepřestala a především nebyl nalezen její zdroj. Hlavně proto se musíme rozhodnout co nejdříve. Komise proto zasedne znovu zítra."

Pokud by Česko restrikce nerozšířilo, komise by svolala schůzku členských států na expertní úrovni, na níž by se posoudil návrh na zákaz exportu tvrdého alkoholu z ČR. Podle všeho je jisté, že by návrh prošel, neboť na zákaz byl velký tlak zejména od států sousedících s ČR.

Leoš Heger
Leoš Heger

Evropská komise má kvůli riziku ohrožení veřejného zdraví pravomoc porušit principy vnitřního trhu a teoreticky tedy může vývoz zakázat sama. V Česku kvůli otravám metylalkoholem zemřelo už 23 lidí, další desítky lidí se přiotrávily. V zemi od minulého pátku platí zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu od 20 procent, nařízení se ale netýkalo produktů na vývoz.

Slovenští obchodníci navzdory zákazu prodávali české lihoviny

Slovenská obchodní inspekce (SOI) zjistila, že 16 obchodů na Slovensku nabízelo zákazníkům české lihoviny navzdory zákazu, který v zemi platí od úterka. Za porušení nařízení hrozí viníkům pokuta od 165 do 16 596 eur (4 100 až 413 200 korun). Inspektoři nařídili stáhnout z prodeje přes 230 láhví různého alkoholu. Mezi nimi byly také láhve bez označení výrobce nebo pouze s uvedením názvu českého distributora.

Dohled nad dodržováním nařízení vykonávají také hygienici a inspektoři veterinární a potravinové správy, první výsledky prověrky by měli zveřejnit v pátek. Policie ve slovensko-českém pohraničí zase namátkově kontroluje auta přijíždějící z ČR.

Zdroj: ČRo, ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.