Tusk a Juncker: Na úpravě vízových pravidel kvůli Ukrajině se EU shodne ještě letos

Země Evropské unie a europarlament se dohodnou na způsobu úpravy unijních vízových pravidel ještě v letošním roce. V Bruselu o tom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ujišťovali šéfové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker. Právě novými pravidly, která umožní v případě potřeby snadněji pozastavit bezvízový styk EU se třetími zeměmi, podmínili před týdnem diplomaté členských zemí svůj souhlas se zrušením vízové povinnosti pro Ukrajince.

„Ukrajina splnila svůj domácí úkol, pokud jde o vízovou liberalizaci,“ zdůraznil Porošenko, „naopak my nyní žádáme naše evropské partnery, aby skutečně splnili to, k čemu se zavázali“. Pro ukrajinského prezidenta má tři roky od začátku změn v Kyjevě, které odstranily vládu prezidenta Viktora Janukovyče, bezvízové cestování velký symbolický význam také jako viditelný projev evropských aspirací země.

Tusk prohlásil, že nynější zdržování začátku bezvízového styku s Ukrajinou není z evropské strany projevem neochoty, zlé vůle či snahy proces blokovat. „Ukrajina splnila všechno,“ ujistil Tusk na tiskové konferenci novináře v ukrajinštině.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Francois Lenoir/Reuters

Porošenko poznamenal, že jednání mezi členskými zeměmi a europarlamentem se podle jeho informací týkají především „stylu“. Předseda Evropské komise Juncker před novináři podotkl, že „malé rozdíly v názorech“ budou rychle překonány. O věci prý dopoledne telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou i francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. „Do konce roku ten problém vyřešíme,“ řekl.

Tusk prohlásil, že Francie, která patří mezi zatím stále nespokojené země, byla v posledních dnech velmi konstruktivní a „pomáhá hledat řešení“. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz dnes při příchodu na summit připomněl také výhrady Itálie, Belgie či Německa.

Evropská komise už v prosinci 2015 došla k závěru, že Ukrajina plní všechny podmínky a je tak možné uvolnit vízovou povinnost pro cesty na unijní území do 180 dní; letos v dubnu členským zemím takový krok komise navrhla.

Státy EU souhlasily 17. listopadu s podmínkou, že bezvízový styk začne platit poté, co bude mít EU k dispozici nový obecně platný mechanismus umožňující v případě potřeby bezvízové cestování opět zastavit. Taková pravidla už nyní existují, státy jako Německo ale žádaly jejich rozšíření a větší pružnost nejen kvůli Ukrajině či Gruzii, ale také v souvislosti s možným zrušením víz pro turecké občany.

Tusk: EU prodlouží sankce proti Rusku ještě před summitem

Tusk také uvedl, že EU se ještě před summitem unijních špiček v polovině prosince shodne na prodloužení sankcí vůči Ruské federaci. „Doufám - a je to víc než jen pouhá naděje -, že o sankcích rozhodneme ještě do prosincového jednání Evropské rady,“ řekl Tusk. EU kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko několik různých sankcí - hospodářských i vůči konkrétním osobám. Summit EU je naplánován na 15. a 16. prosince.

Šéf unijních vrcholných schůzek zopakoval, že EU musí zajistit zachování ukrajinské suverenity, stability a územní celistvosti. „Podporujeme mírový proces a naše sankce jsou spojeny s úplným naplněním dohod z Minsku,“ zdůraznil. 

Tusk s Porošenkem také řekli, že už oba telefonicky hovořili s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jeho výroky z předvolební kampaně naznačující snahu o sbližování s Ruskem prezidenta Vladimira Putina znervóznily Kyjev i Brusel. Sankční opatření vůči Ruské federaci dosud EU a Washington úzce koordinují.

Tusk řekl, že v jeho rozhovoru s Trumpem byla reakce amerického prezidenta na ukrajinské téma „velmi obecná.“ Ve srovnání s prohlášeními z kampaně prý ale nyní Trump reagoval „přinejmenším slibně“.  

Hledá se řešení, jak zajistit ratifikaci asociační dohody s Ukrajinou

Summit Evropské unie v prosinci nalezne podle Tuska  řešení, které umožní Nizozemsku ratifikovat asociační dohodu s Ukrajinou.  Nizozemský premiér Mark Rutte nyní hledá východisko, poté co občané v dubnu v právně nezávazném referendu asociační dohodu odmítli. Vláda by krach smlouvy pokládala za poškození evropské jednoty. Přesto Nizozemsko zatím zůstává jediným státem EU, který dosud dohodu bloku o užších politických, bezpečnostních a obchodních vazbách s Kyjevem neratifikoval.

„Dohoda je symbolem nové Ukrajiny, symbol boje naší země za evropskou budoucnost,“ zdůraznil Porošenko. Podle Tuska dohoda nejen přináší hospodářské výhody Ukrajině i EU, ale má také „velký geopolitický význam“.

EU a Ukrajina začaly v lednu prozatímně uplatňovat podmínky rozsáhlé obchodní dohody, která je součástí asociační dohody podepsané v roce 2014. Podle představitelů EU vzrostl od září 2015 do srpna letošního roku ukrajinský export do Unie o 5,2 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku; také většina zemí osmadvacítky vyváží nyní na Ukrajinu víc.