Západní Evropu bičují prudké bouře, tisíce domácností jsou bez proudu

Západní Evropa se už druhý den potýká se silnými bouřemi. Části Anglie, Belgie a Francie se ocitly pod vodou. Vítr v některých oblastech dosáhl rychlosti 160 kilometrů za hodinu. Meteorologové vyhlásili v řadě okresů druhý nejvyšší stupeň varování.

Bouře na severofrancouzském pobřeží
Zdroj: Reuters

Tři zranění, víc než sto tisíc domácností bez elektřiny, přeražené stromy a potrhané střechy. Francie sčítá první škody, které způsobila vichřice a silný déšť. V neděli se bouře prohnala Normandií a Bretaní, v pondělí zuřila hlavně na jihozápadě země. Hasiči vyjížděli k tisícovkám případů. „Většinou jsme zasahovali kvůli vyvrácenému stromu na silnici,“ hlásí místní hasič Pierre Mauger.

Jen v Normandii se výpadky elektrického proudu dotkly asi 25 tisíc domácností a v Bretani 19 tisíc. Vítr porážel stromy a poškodil střechy domů. Místní úřady ale zatím nemají žádné informace o případných zraněných.

Video Události
video

Události: Západní Evropu bičují prudké bouře

Vítr přesahující stokilometrovou rychlost sužoval i rozsáhlé oblasti v Belgii a na mnoha místech způsobil nemalé škody. Úřady dokonce musely vyzvat, aby lidé kvůli škodám už nevolali na přetíženou celostátní linku 112, ale aby se obraceli na místní hasiče. Vyvrácené stromy vážně zranily dva lidi.

Bouře Angus udeřila na pobřeží Anglie
Zdroj: Reuters

Intenzivní deště a prudký vítr s poryvy o síle až kolem 160 kilometrů za hodinu udeřily během bouře pojmenované Angus i na pobřežní oblasti v jihozápadní Anglii. Jen v hrabství Devon zůstalo bez elektřiny více než tisíc nemovitostí.

Prudké noční deště zaplavily silnice, devastovaly domy a odnášely auta. Způsobily i námořní havárii, když bezvládnou nákladní loď Saga Sky, dlouhou 200 metrů, nahnaly na nákladní člun naložený kamením. Záchranné vrtulníky evakuovaly 11 členů posádky Sagy Sky na břeh, zbylých 12 námořníků asistovalo při odtažení plavidla do bezpečí.

Varování před bouřemi pro nejrůznější části západní Evropy platí do středečního rána.