Eurobarometr: Víc než polovina Evropanů nevěří ve svobodu médií

Obyvatelé Evropské unie jsou skeptiční k médiím. Tedy přesněji řečeno k tomu, zda jsou sdělovací prostředky v jejich zemi svobodné. Není o tom přesvědčena ani polovina Evropanů. A jen něco málo přes padesát procent z nich si myslí, že jim média poskytují důvěryhodné informace. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr, který byl zveřejněn ve čtvrtek v Bruselu.

Průzkum byl zveřejněn u příležitosti dvoudenního kolokvia, které v pátek pokračuje v Bruselu a jehož organizátorem je Evropská komise. Jeho účastníci diskutují o problémech plurality médií a demokracie.

Z průzkumu Eurobarometru vyplynulo, že 57 procent respondentů nevěří, že média v jejich zemi nejsou pod politickým či komerčním vlivem. Pouhých 53 procent dotázaných se domnívá, že jim média poskytují důvěryhodné informace. Nedůvěra ve sdělovací prostředky je nižší mezi lidmi s nižším vzděláním.

Jen 37 procent z oslovených si myslí, že orgán, který v jejich zemi dohlíží na nezávislost audiovizuálních sdělovacích prostředků, je sám nezávislý. Průzkum také ukázal, že tři čtvrtiny lidí, kteří diskutují na sociálních sítích, zažily kvůli svým názorům na internetu výhrůžky.

„Občané se musí při vyjadřování svých názorů na internetu cítit bezpečně a novinářům musí být umožněno pracovat svobodně. Komise se bude zabývat ochranou zdrojů novinářů i pravidly whistleblowingu v Evropské unii,“ uvedla před pátečním jednáním v Bruselu evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví Věra Jourová.